Wypadek samochodowy | fot. Pixabay

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko 25-letniemu Adrianowi C. 30-letniemu, Piotrowi Ż oraz 26-letniemu Szymonowi N. Dwaj pierwsi zostali oskarżeni zabójstwo, której dokonali poprzez celowe uderzenie samochodem poruszającym się z nadmierną prędkością, natomiast 26-latek miał utrudniać śledztwo.

Adrian C. i Piotr Ż. zostali oskarżeni o popełnienie zbrodni zabójstwa Błażeja C., której dokonali poprzez celowe uderzenie samochodem poruszającym się z nadmierną prędkością w ofiarę poruszającą się rowerem. Akt oskarżenia przeciwko mężczyznom został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Oskarżenie zostało oparte na materiale dowodowym zgromadzonym w toku śledztwa, z którego wynika, że sprawcy bardzo szczegółowo zaplanowali zabójstwo Błażeja C.

24 lipca 2019 roku około godziny 9.30 policja w Makowie Mazowieckim została powiadomiona o wypadku drogowym, w którym nieznany wówczas sprawca potrącił Błażeja C. i zbiegł z miejsca zdarzenia. Pokrzywdzony został przetransportowany do Szpitala w Makowie Mazowieckim, w którym zmarł 3 sierpnia 2019 roku na skutek odniesionych obrażeń. Początkowo śledztwo prowadzone było w kierunku wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. W związku z wątpliwościami co do przyczyn i przebiegu wypadku drogowego, policja i prokuratura pojęła intensywne czynności operacyjno – śledcze.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w lipcu 2019 roku Adrian C. i Piotr Ż. postanowili pozbawić życia Błażeja C., który był kuzynem Adriana C. i ustanowił go jedynym spadkobiercą swego pokaźnego majątku. Sprawcy potrzebowali środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, zaś Adrian C. na pokrycie długów.

Początkowo Piotr Ż. nakłaniał kolegę Szymona N., by ten pomógł mu w zabójstwie Błażeja C. Ten jednak odmówił. Wtedy Adrian C. i Piotr Ż. uznali, że sami zabiją mężczyznę. Realizując swój przestępczy zamiar postanowili, że zakupią samochód, którym celowo spowodują wypadek drogowy, tj. „przejadą” Błażeja C., a samochód porzucą w lesie. Samochód marki Audi kupili w Różanie na fałszywe dane osobowe „Jana Kowalskiego”, a podpis na umowie zakupu sfałszował Piotr Ż. Sprawcy ustalili, że Piotr Ż. będzie kierować samochodem i to on potrąci Błażeja C.

24 lipca 2019 roku w godzinach porannych Piotr Ż. pojechał do miejsca zamieszkania pokrzywdzonego i obserwował go. Błażej C. wsiadł na rower i wyjechał z posesji. Kiedy mężczyzna jechał drogą asfaltową, Piotr Ż. ruszył za nim. W pewnej chwili przyspieszył i uderzył rowerzystę prawą stroną pojazdu w tył. Na skutek zderzenia Błażej C. uderzył w przydrożne drzewo, a następnie wpadł do rowu. Kierowca Audi zbiegł z miejsca zdarzenia, w lesie porzucił samochód, który się zakopał. Zadzwonił do Adriana C., by przyjechał po niego. Wysłał mu tzw. pinezkę lokalizacyjną.

Po upływie około pół godziny Arian C. przyjechał i mężczyźni odjechali w kierunku Ostrołęki. Zamierzali przetransportować porzucony samochód Audi. Udali się do Szymona N. Przekazali mu informacje o całym zdarzeniu, że „już po wszystkim”. Szymon N. pomógł sprawcom zabójstwa, udał się w miejsce porzucenia Audi, które wskazał mu Piotr Ż. Sam nie odnalazł auta. Piotr Ż. razem z Szymonem N. pojechali razem, odnaleźli auto. Próby przetransportowania auta okazały się bezskuteczne. Mężczyźni chcąc zatrzeć ślady zabójstwa uszkodzili karoserię samochodu, wybili szyby oraz zabrali tablicę rejestracyjną, kołpaki i koło dojazdowe.

Adrian C. i Piotr Ż. zostali oskarżeni o zabójstwo Błażeja C., nadto Piotr Ż. o nakłanianie do zbrodni zabójstwa oraz sfałszowanie dokumentów, Szymon N. o utrudnianie prowadzenia śledztwa. Sprawcom zabójstwa grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności oraz pozbawienie praw publicznych, sprawcy utrudniania prowadzenia postępowania – kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przez cały okres trwania śledztwa wobec Adriana C. i Piotra Ż. stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przeczytaj również: