fot. Policja

Prokuratura Rejonowa w Lesznie nadzoruje śledztwo w sprawie wielokrotnego naruszania miru domowego, niszczenia mienia, zmuszania przemocą i groźba bezprawną oraz rozboju dokonywanych w okresie od 2017 do 2018 r. przez kilku mężczyzn na szkodę mieszkańców jednego z osiedli socjalnych położonych na terenie Leszna.

Jak ustalono w wyniku przeprowadzonych czynności, od 2017 roku kilku mieszkańców osiedla, wielokrotnie siłą wdzierało się do lokali zajmowanych przez ich sąsiadów. Wyglądało to tak, jakby wchodzili do swoich mieszkań. Pomimo usilnych próśb i żądań, bandyci nie opuszczali ich domów. Niejednokrotnie grozili ludziom pobiciem, a nawet śmiercią. Mieszkańcy czuli się sterroryzowani i panicznie się bali sprawców.

Mężczyźni swoim zachowaniem często wymuszali pieniądze. Czasem były to ostatnie grosze na przeżycie. Podejrzani grozili pokrzywdzonym, żeby milczeli, żeby pod żadnym pozorem nic nie mówili Policji. W tych sytuacjach maskowali swoje twarze, używali metalowych rur, noży, wzbudzając jeszcze większy strach. Ludzie z tego osiedla byli tak zastraszeni i sparaliżowani strachem o swój los, że rzeczywiście nic nie chcieli mówić. W końcu udało się jednak przekonać pokrzywdzonych by złożyli zeznania. Został zebrany materiał dowodowy, który dały podstawę do wszczęcia śledztwa.

W poniedziałek, 19 listopada policjanci zatrzymali pięć osób mających związek z tymi przestępstwami. Są to mężczyźni w wieku od 22 do 39 lat. Usłyszeli już zarzuty: usiłowania rozboju, gróźb karalnych, uszkodzenia ciała, narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, wywierania wpływu na świadka oraz wielokrotne naruszenia miru domowego.

20 listopada Prokuratura Rejonowa w Lesznie oddała trzech podejrzanych pod policyjne dozory. Dwóch pozostałych sprawców, którym zarzucono min. usiłowanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Grozi im nawet do 15 lat więzienia.