fot. ABW

7 listopada funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie województwa lubelskiego małżeństwo podejrzane o pranie brudnych pieniędzy. Straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę ponad 38 mln zł.

Zatrzymany Rafał C. w okresie od października 2012 do lutego 2014 r. zajmował się fikcyjnym dokonywaniem transakcji finansowych w obrocie sprzętem elektronicznym, w celu otrzymania zwrotu wyłudzonego podatku VAT. Jego żona Elżbieta C., pomagała mężowi w legalizacji pieniędzy uzyskanych w tym przestępczym procederze. Główne zarzuty jakie usłyszeli podejrzani to: pranie brudnych pieniędzy, poświadczenie nieprawdy, a także niekorzystne rozporządzanie mieniem.

Sąd Rejonowy w Lublinie, po rozpatrzeniu wniosku Prokuratury, zastosował wobec małżeństwa C. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań w miejscu zamieszkania zatrzymanych oraz siedzibie spółki przez nich prowadzonej. W wyniku tych działań zabezpieczono: laptopy, telefony, pendrive’y a także dokumentację bankową i finansowo-księgową związaną z kierowaną przez nich firmą.

Prokurator nadzorujący postępowanie wydał postanowienie o zabezpieczenia majątkowym w postaci hipotek dotyczących 2 nieruchomości, co do których istnieje podejrzenie, że zostały nabyte ze środków pochodzących z przestępstwa. Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Lublinie, pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Regionalnej. Dwoje zatrzymanych to pierwsi podejrzani w sprawie. Sprawa jest rozwojowa.