Broń | fot. Pixabay

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Zatorze przestrzelili opony w samochodzie, którym kierował pijany kierowca. Powodem dla którego policjanci sięgnęli po broń był fakt, iż 36-letni mieszkaniec Olkusza, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie,  nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a podczas zatrzymania próbował potrącić jednego z funkcjonariuszy.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 1 września, tuż po godzinie 10.00. Dzielnicowi jadąc przez miejscowość Przeciszów zauważyli samochód marki Audi A4, którego kierowca wykonywał niebezpieczne manewry na drodze m. in. wyprzedzał inne pojazdy na podwójnej ciągłej.

Widząc zagrożenie, które stwarzał ten kierujący,  jeden z policjantów dał mu sygnał do zatrzymania się. Kierowca nie zareagował, mundurowi podjęli pościg używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Po kilku minutach, już na terenie Oświęcimia, kierowca audi wjechał w ulicę Stara Droga, prowadzącą w rejon boiska sportowego. Tam zawrócił i zatrzymał pojazd.

Ścigający go policjanci byli tuż za nim, zatrzymali radiowóz, a następnie zachowując względy bezpieczeństwa zaczęli zbliżać się do audi. Wtedy kierowca ruszył do przodu próbując potrącić jednego z funkcjonariuszy. Policjant uskoczył w bok, po czym obaj funkcjonariusze wykorzystując broń służbową kilkakrotnie strzelili w opony pojazdu. W wyniku tego samochód przejechał kilkadziesiąt metrów i zatrzymał się. Wysiadł z niego mężczyzna, który próbował uciekać pieszo. Został jednak szybko obezwładniony i zatrzymany.

Jak się okazało był to 36–letni mieszkaniec Olkusza, a powodem dla którego za wszelką cenę próbował uniknąć zatrzymania był stan nietrzeźwości i grożące mu konsekwencje karne. Badanie stanu trzeźwości zatrzymanego wykazało ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna trafił do policyjnych pomieszczeń dla zatrzymanych. Po wytrzeźwieniu został przesłuchany przez policjantów. Materiały zebrane w tej sprawie zostaną przekazane do miejscowej prokuratury.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za czynną napaść na funkcjonariusza do 10 lat pozbawienia wolności.