Bezdomny | fot. Pixabay

Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko ojcu i synowi w wieku 62 i 31 lat. Oskarżonym zarzucono, że 7 lutego utrudniali postępowanie karne pomagając sprawcy przestępstwa uniknąć odpowiedzialności karnej w ten sposób, że ukrywali go w swoim mieszkaniu.

Nadto ustalono, że młodszy z oskarżonych w toku procesowej czynności zatrzymania sprawcy przestępstwa podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych używając słów wulgarnych, znieważył uczestniczących w czynności funkcjonariuszy policji, oraz naruszył nietykalność cielesną jednego z nich kopiąc go w nogę.

W toku śledztwa stwierdzono, że tego dnia poszukiwany mężczyzna tj. bezdomny przebywający czasowo w Zielonej Górze wykorzystał seksualnie małoletnią, która zgłosiła to rodzinie, a ta następnie powiadomiła policję. Na terenie Zielonej Góry rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję mającą na celu ustalenia i ujęcie sprawcy przestępstwa. Dość szybko udało się wytypować mężczyznę. Funkcjonariusze zaczęli szukać go u rodziny i znajomych. W chwili, gdy poszukiwany sprawca czynu otrzymał sygnał, że ścigany jest przez policję postanowił ukryć się u swojego kolegi – oskarżonego. Jednocześnie oświadczył mu, że jest poszukiwany za pobicie mężczyzny.

Policjanci udali się do miejsca zamieszkania oskarżonych. Przed drzwiami ich mieszkania ujawnili buty, które pasowały do opisu obuwia sprawcy. Policjanci zapukali do drzwi, a gdy właściciele mieszkania usłyszeli powód interwencji policyjnej stali się agresywni. Pod adresem wykonujących czynności policjantów używali słów wulgarnych, a jednocześnie siłą próbowali wyrzucić ich z mieszkania.

Policjanci wycofali się, obstawili wyjścia z budynku i wezwali wsparcie dodatkowych sił policyjnych. Po chwili przyjechali funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego, którzy ponownie udali się do mieszkania oskarżonych. Otworzył im jeden z oskarżonych, który ponowił agresję. Policjanci postanowili dokonać przeszukania całego mieszkania. W szafie znaleźli poszukiwanego mężczyznę. Podczas interwencji młodszy z oskarżonych kopnął funkcjonariusza stosując wobec niego przemoc.

Wobec oskarżonych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji. Za ukrywanie sprawcy przestępstwa grozi im nawet 5 lat więzienia.