Od kilku dni po mediach społecznościowych krąży informacja zatytuowana „Tragiczny finał poszukiwań. Ciało Krzysia znaleziono w jeziorze bez nerek”. Artykuł, do którego czytelnik zostaje przekierowany, informuje o dziecku porwanym przez szajkę z Bułgarii. Jako motyw podawany jest handel organami.

Zwłoki Krzysia z Rzeszowa rzekomo miały zostać wyłowione z Zalewu Solińskiego. Ta informacja jest jednak nieprawdziwa. To kolejny fake news, błyskawicznie rozprzestrzeniający się po mediach społecznościowych. Jak zapewnił Nowiny24 Adam Szeląg, rzecznika KMP w Rzeszowie – Nie było takiego zdarzenia. Jest to kompletna bzdura.

Kolejna informacja obiegająca media społecznościowe dotyczy porwania dziecka w Gorzowie. Tutaj sprawcy mieli poruszać się białym vanem. – „Wyjedźmy nad wodę, odpoczywajmy ale nie zajmujmy się fake news’ami. Nie twórzmy alternatywnej rzeczywistości. NIE MA TAKIEGO ZDARZENIA” – napisała na Facebooku Lubuska Policja.

Trudno określić cel osób wymyślających te historie. Bez wątpienia nie jest to bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Skutek takich działań jest wręcz odwrotny. Policjanci zamiast szukać tych, którzy naprawdę zaginęli i chwytać przestępców, są zmuszeni weryfikować tego typu sygnały.

źródło: Fakt24

Przeczytaj również: