Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu skierowała do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia przeciwko 57-letniemu Mirosławowi W. Został on oskarżony o usiłowanie zabójstwa swojej żony Grażyny W.

Do zdarzenia doszło 23 stycznia w Majdanie Królewskim. Tego dnia w miejscu zamieszkania oskarżony wspólnie ze swoją żoną spożywał alkohol. W pewnym momencie pomiędzy małżonkami doszło do kłótni. Oskarżony poszedł do piwnicy, z której zabrał siekierę i udał się w kierunku leżącej na łóżku pokrzywdzonej.

Następnie mężczyzna zadał kobiecie kilka uderzeń trzymaną w ręce siekierą, powodując u niej bardzo rozległe obrażenia ciała zlokalizowane w okolicy głowy. Doznane przez pokrzywdzoną obrażenia ciała stanowią ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci trwałego, istotnego zeszpecenia i zniekształcenia twarzy.

Po zadaniu uderzeń Mirosław W. wykonał połączenia na numer alarmowy. Podczas rozmowy z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego poinformował go o zdarzeniu. W toku śledztwa ustalono, że oskarżony w chwili czynu znajdował się w stanie nietrzeźwości nie mniejszym niż 1.59 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mirosław W. został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa swojej żony Grażyny W. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mirosław W. przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zbieżne z ustalonym stanem faktycznym.

Z opinii psychiatryczno-sądowej wydanej po przeprowadzeniu stosownej obserwacji wynika, że oskarżony miał w stopniu znacznym ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Zabójstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd może jednak zastosować wobec Mirosława W. nadzwyczajne złagodzenie kary.