Bezdomna kobieta | fot. Pixabay

Dzielnicowy z Białej Piskiej rozpoznał czterech sprawców, którzy w sieci opublikowali filmik pokazujący jak sami dokuczają, przezywają i kopią bezdomną kobietę. To czterej chłopcy w wieku od 13 do 17 lat. Sprawą nieletnich zajmie się sąd rodzinny i nieletnich. Sprawa 17-latka trafi do prokuratury.

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Białej Piskiej, mł. asp. Adam Trzonkowski, w czasie wolnym od służby, przeglądał strony internetowe. Na jednym z lokalnych portali natknął się na artykuł opatrzony filmem dotyczący nieletnich, którzy znieważają i naruszają nietykalność cielesną bezdomnej. Funkcjonariusz rozpoznał, że pokrzywdzoną jest znana mu 44-letnia kobieta, która zwykle przebywa w pustostanie na terenie miasta. Sprawcami są natomiast znani mu chłopcy w wieku od 13 do 17 lat.

Już następnego dnia, będąc w służbie, policjant przystąpił do wykonywania czynności w tej sprawie. Ustalił także, że do policjantów wpłynęło już zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nadesłał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Mowa jest w nim o znieważeniu innej osoby oraz naruszeniu jej nietykalności cielesnej.

Policjant dotarł do wszystkich chłopców. Rodzicom pokazał materiał filmowy, jaki chłopcy opublikowali w sieci. Widać na nim, jak nieletni wyzywają kobietę, poniżają ją, grożą pobiciem, a jeden z nich nawet ją kopnął. Wszystko było na żywo relacjonowane w Internecie. Filmik mocno wstrząsnął rodzicami, ponieważ nie spodziewali się bowiem tego, że ich synowie są do tego zdolni.

Rozmawiając z dzielnicowym nastolatkowie nie potrafili wytłumaczyć, dlaczego dokuczali tej kobiecie. Jeden z nich powiedział, że zrobili to, bo zależało im na popularności.

Autorzy filmiku wrzucając go do Internetu z pewnością nie liczyli się z konsekwencjami swojego zachowania. Sprawa nieletnich trafi bowiem do sądu rodzinnego i nieletnich. W przypadku 17-latka policjanci wystąpią do prokuratury z wnioskiem o ściganie z urzędu przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego. Chodzi o znieważenie osoby i naruszenie jej nietykalności cielesnej. Grozi za to kara nawet roku pozbawienia wolności.