Policjanci monitorujący internet | fot. Policja

W 2017 roku policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP dotarli do 47 osób, które chciały się zabić. Namierzono ich śledząc internetowe wpisy jakie zamieszczali. Dzięki szybkiej reakcji i skutecznemu działaniu policjantów pomoc przyszła na czas. Osobom tym udzielono następnie dalszej pomocy specjalistycznej.

W 2017 roku mundurowi dotarli do 47 osób które umieściły w Internecie wpisy informujące o planach samobójczych. Tylko w okresie od stycznia do maja bieżącego roku  funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP zareagowali na wpisy 62 razy. Osoby z myślami samobójczymi zostały otoczone opieką medyczną.

Dla przykładu, 4 czerwca br. na skrzynkę mailową Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP wpłynęła wiadomość od administratora jednego z portali internetowych z informacją, że osoba zamieściła wpis, w którym, deklaruje chęć popełnienia samobójstwa. W toku przeprowadzonych czynności, ustalono miejsce pobytu osoby.

Szybko poinformowano policjantów z Łodzi skąd niezwłocznie do miejsca zamieszkania osoby, która zamieściła taki wpis wysłano patrol. Na miejscu zastano ojca, który oświadczył, że mężczyzna obecnie przebywa z babcią na działce. Jak ustalono, przebywał on na wiadukcie nad autostradą.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami Policji mężczyzna przyznał, że ma myśli samobójcze. Jednocześnie na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyli na miejsce ratownicy zdecydowali o przewiezieniu mężczyzny do szpitala. Dzięki pracy policjantów udało się uratować życie młodemu mężczyźnie.

Tylko od początku roku funkcjonariusze dyżurujący w Sekcji Obsługi Całodobowej odnotowali niemal 1,5 tys. wszystkich zdarzeń.

Policjanci zwlaczający cyberprzestępczość realizują również zadania nałożone przez zapisy w Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczością, sporządzonej w Budapeszcie. W okresie od powstania Biura do chwili obecnej zrealizowano 26 wniosków dla wielu państw sygnatariuszy Konwencji Budapesztańskiej.

Przeczytaj również: