Rower | fot. Pixabay

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany przez holenderską policję Europejskim Nakazem Aresztowania. Mężczyzna od kilku miesięcy ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Teraz odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzież zorganizowaną, paserstwo oraz „pranie brudnych pieniędzy”.

7 maja policjanci z Komisariatu Policji w Komornikach zatrzymali mężczyznę w związku z wydanym w 2017 roku Europejskim Nakazem Aresztowania. 43-latek był poszukiwany przez holenderską Policję celem odbycia kary 10 lat pozbawienia wolności. Czyny jakich się dopuścił to udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzież zorganizowana, paserstwo oraz „pranie brudnych pieniędzy”.

Policjanci z Komornik znali wizerunek mężczyzny, który był poszukiwany w związku z licznymi kradzieżami rowerów na terenie Holandii. W wyniku współpracy z holenderską Policją funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna może pojawiać się u znajomych mieszkających na terenie gminy Komorniki.

7 maja br. w trakcie pełnienia służby policjanci Ogniwa Kryminalnego w miejscowości Wiry zauważyli poszukiwanego, jak wysiada ze swojego samochodu. W związku z tym policjanci natychmiast zareagowali i zatrzymali poszukiwanego.

Okazało się, że sprawca nie działał sam. W całym procederze pomagali mu jego znajomi, jednak to on był głównym organizatorem akcji. Utrzymywał kontakt z klientami, dysponował pieniędzmi oraz nadzorował transport kradzionych rowerów.

Jednoślady drogich marek oraz takie z napędem elektrycznym były kradzione na terenie Holandii, demontowane na części, a następnie wysyłane do sprzedaży na rynek polski. Cały proceder trwał około pół roku.

W najbliższym czasie mężczyzna zostanie doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie o jego dalszym losie zadecyduje prokurator.