Zatrzymany szef zorganizowanej grupy przestępczej | fot. KAS

Funkcjonariusze łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego od pół roku listem gończym w związku z zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, dokonującą zmiany przeznaczenia oleju opałowego oraz wprowadzania do obrotu nielegalnego paliwa na wielką skalę.

Łódzki Urząd Celno–Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która w okresie od czerwca do sierpnia 2017 r. wprowadziła do nielegalnego obrotu zawartość ponad 200 cystern (ponad 6 mln litrów) z olejem opałowym pochodzącym z Niemiec, uszczuplając należności Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 15 milinów złotych z tytułu akcyzy i opłaty paliwowej.

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy dokonywali odbarwiania oleju opałowego pochodzącego z Niemiec i wprowadzali go nielegalnie do obrotu jako olej napędowy.
W sierpniu 2017 r. funkcjonariusze w tej sprawie zatrzymali 18 osób, z których 15 przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono wówczas blisko 600 tys. litrów nielegalnego paliwa oraz środki transportu o wartości ponad 4 milionów złotych.

Właściciel jednej z firm transportowych, na którym ciążył zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą przez kilka miesięcy ukrywał się przed organami ścigania, zmieniając miejsca pobytu. Podjęte czynności operacyjne pozwoliły funkcjonariuszom ustalić aktualne miejsce pobytu poszukiwanego mężczyzny. 20 marca w godzinach wieczornych na jednym z łódzkich osiedli przystąpiono do jego zatrzymania.

Funkcjonariusze KAS czynności służbowe rozpoczęli w momencie, gdy poszukiwany i towarzyszący mu mężczyzna, który ukrywał go w swoim mieszkaniu, wsiadali do samochodu osobowego. Na widok funkcjonariuszy mężczyźni podjęli próbę ucieczki, uderzając w jeden z blokujących drogę pojazdów Służby Celno–Skarbowej. Zgodnie z uprawnieniami i procedurami funkcjonariusze wykorzystali służbową broń palną, przestrzeliwując oponę i unieruchamiając pojazd. Z uwagi, że mężczyźni nie reagowali na polecenie opuszczenia pojazdu, funkcjonariusze wybili szyby w pojeździe, obezwładnili mężczyzn i zastosowali środki przymusu bezpośredniego.

Zatrzymanego 46-latka osadzono w areszcie śledczym. Drugi z zatrzymanych mężczyzn usłyszał zarzut ukrywanie sprawcy przestępstwa. Sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Przeczytaj również: