Cyberprzestępczość | fot. Pixabay

Zatrzymano mężczyznę, który opublikował na jednym z portali krótki film przedstawiający możliwość ataku terrorystycznego w Wałbrzychu. Oświadczył on podczas zatrzymania, że chciał jedynie sprawdzić reakcję lokalnej społeczności, a sam materiał miał być głupim żartem.

Film do internetu trafił 31 stycznia w godzinach wieczornych. Zaalarmowani o zaistniałym zdarzeniu wałbrzyscy policjanci niezwłocznie podjęli czynności zmierzające do ustalenia, kto wykonał i udostępnił materiał w sieci. Do działań włączyli się także funkcjonariusze wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci ustalili adres podejrzanego i 1 lutego udali się do Boguszowa-Gorc, gdzie w miejscu zamieszkania zatrzymali zaskoczonego 27-latka. Na miejscu zdarzenia zabezpieczyli laptopa, telefony komórkowe oraz router, które mogły posłużyć do umieszczenia filmu w internecie.

Mężczyzna odpowie za stworzenie sytuacji mającej wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia i doprowadzenie do niepotrzebnej interwencji Policji oraz zakłócenie pracy wielu instytucji, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje. 27-latek stanie teraz przed sądem. Za czyny, o które jest podejrzany, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz wysoka nawiązka na rzecz Skarbu Państwa w kwocie nie mniejszej niż 10 tys. zł.