Rakiety znalezione w lesie | fot. Policja

Strzelińscy funkcjonariusze interweniowali w związku ze zgłoszeniem odnalezienia rakiet podczas wycinki drzew w lesie. Policjanci natychmiast przyjechali na miejsce i zabezpieczali teren do czasu przybycia saperów. Później okazało się, że pod ziemią znajdowało się aż 41 skrzyń, które zawierały ponad 160 rakiet do dział przeciwpancernych.

29 stycznia przed południem dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał informację od osób dokonujących wycinki drzew na terenie jednego z kompleksów leśnych o ujawnieniu wystającego z ziemi niewybuchu. Natychmiast skierował na miejsce policjantów. Znalezisko znajdowało się zaledwie 400 metrów od miejscowości Kojęcin w powiecie strzelińskim.

Funkcjonariusze potwierdzili, że jest to niebezpieczny przedmiot przypominający niewybuch i od razu przystąpili do zabezpieczenia terenu. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób postronnych policjanci pilnowali, aby nikt nie maił tam dostępu. Następnie przekazali teren saperom.

Podczas wykonywanych przez nich prac okazało się, że w ziemi znajdowało się aż 41 skrzyń zawierających ponad 160 rakiet do dział przeciwpancernych. W skrzyniach były także instrukcje obsługi rakiet. Jak ustalono, prawdopodobnie zostały tam umieszczone w latach 1905-1914. Po zakończeniu działań wszystkie rakiety przetransportowano w bezpiecznie miejsce.