Policjanci z CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, w której znajdowała się profesjonalna linia produkcyjna, około 10 ton wyrobów akcyzowych oraz 4 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości blisko 7 mln złotych. Do sprawy zatrzymano sześć osób. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT szacuje się na kwotę 10 mln złotych.

Od kilku miesięcy funkcjonariusze z wrocławskiego CBŚP, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej rozpracowywali grupę przestępczą działającą głównie na terenie Polski centralnej i południowej. Członkowie grupy podejrzewani są o nielegalną działalność związaną z produkcją wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze ustalili posesję, na której dochodziło do produkcji krajanki tytoniowej i papierosów.

W czwartek kilkudziesięciu funkcjonariuszy jednocześnie weszło do hali magazynowej na terenie Łodzi, gdzie nielegalnie działała fabryka papierosów. Znajdowała się tam profesjonalna linia produkcyjna składająca się z maszyn do wyrobu papierosów i krajanki tytoniowej oraz urządzenie do paczkowania i foliowania gotowych papierosów. Łącznie zabezpieczono około 10 ton tytoniu i krajanki tytoniowej oraz 4 tysiące sztuk podrobionych papierosów o szacunkowej wartości blisko 7 mln złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT szacuje się na kwotę 10 mln złotych.

Funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali 6 osób, w wieku od 41 do 63 lat, w tym także podejrzanego o organizowanie przestępczego procederu. Wszyscy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dot. nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

Wobec jednego z zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, pozostałych pięciu mężczyzn objęto dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju.