Prokuratura wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo dotyczące obchodów 13 maja 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz utrwalania, posiadania i prezentowania nagrań oraz przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski ustrój państwa.

Śledztwo to zostało wszczęte na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro bezpośrednio po emisji reportażu w telewizji TVN.

Szybkie i zdecydowane działania podjęte przez prokuraturę i ABW doprowadziły do zatrzymania wczoraj trzech osób uczestniczących w neonazistowskim spotkaniu ku czci Adolfa Hitlera: Adama B., Tomasza R. i Mateusza S.

Przeszukane zostały lokale zajmowane przez zatrzymanych. U jednego z nich ujawniono i zabezpieczono broń i amunicję. W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono także mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ponadto telefony komórkowe i komputery. Powołani przez prokuraturę biegli będą ustalali między innymi, czy znajdują się na nich zdjęcia i nagrania z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm.

Po doprowadzeniu zatrzymanych mężczyzn do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one publicznego propagowania nazistowskiego ustrój państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Publicznie pochwalano wówczas rządy przywódcy Rzeszy Niemieckiej, a także prezentowano i wykorzystywano rzeczy, nagrania, teksty oraz gesty zawierające treść i odwołanie do symboliki nazistowskiej. Jednemu z podejrzanych prokurator zarzucił ponadto posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji.

Prokuratura analizuje ponadto kwestie delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Decyzja ma związek z postępowaniem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez tę organizację.

Przedmiotem analizy będzie faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Celem jest ustalenie, czy organizacja Duma i Nowoczesność odwołuje się w swoich działaniach do metod i praktyk nazizmu, faszyzmu albo innych totalitarnych ideologii. Jeśli potwierdzą to ustalenia dowodowe, prokuratura skieruje do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia.