Policjanci realizują ustawowe obowiązki ochrony życia i zdrowia ludzi, a także bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zdarzają się również takie sytuacje, gdy mieszkańcy wzywają pomocy patrolu, choć tak naprawdę spór mógłby zostać rozwiązany bez udziału policjantów.

18 stycznia około 23:30 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zadzwonił mieszkaniec jednego z miast w powiecie złotowskim. Mężczyzna poinformował, że sąsiad chce pobić jego żonę.

Policjanci na miejscu ustalili, że przed jednym z budynków najpierw doszło do sprzeczki dwóch sąsiadek. Kiedy jedna z kobiet zaczęła odśnieżać podwórkowy parking, druga zwróciła jej uwagę, że robi to nieprawidłowo. Stało się to powodem awantury, kobiety zaczęły się szarpać i wyzywać.

Wtedy do działania przystąpili mężowie kobiet, którzy szarpiąc się rozdzielali zwaśnione kobiety, jednocześnie jeden z nich dzwonił po policję.

Po przybyciu patrolu, skonfliktowane rodziny uspokoiły się, emocje zaczęły opadać, na szczęście nikt nie doznał obrażeń ciała. Policjanci wezwali osoby do zachowania zgodnego z prawem i poinformowali o przysługujących prawach.