Zatrzymanie | fot. Policja

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili głównie Chińczycy w tym z Tajwanu. Pokrzywdzeni w wyniku działalności grupy przestępczej stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro.

Zatrzymani dokonywali oszustw na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych. Zaztrzymani działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw.

Na skutek przestępczej działalności pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy Euro. Zatrzymanych do tej sprawy już  50 osób.

Przy zaangażowaniu prokuratorów i funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i szeregu innych jednostek, dziś (18 stycznia 2018 roku) przeprowadzono przeszukania w 5 miejscach na terenie Lublina, w 2 podwarszawskich miejscowościach oraz w Krakowie.

W rezultacie tych działań zatrzymano łącznie 50 osób. 48 z nich to Chińczycy w tym z Tajwanu. 2 zatrzymane osoby są narodowości polskiej. Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności Izabelę M. i zabezpieczono przy niej 100000 zł. Na terenie Józefowa zatrzymano 34 obywateli Tajwanu, w tym 6 kobiet i głównego lidera grupy przestępczej. Na terenie Konstancina zatrzymano 14 osób – obywateli Tajwanu w tym 2 kobiety. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz  dubeltówkę.

Niezwłocznie po wykonaniu wszystkich czynności procesowych związanych z przeszukaniami wszystkie zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie zostaną przesłuchanie. Za czyny będące przedmiotem tego postępowania grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Szersze informacje na temat tego postępowania i zarzutów stawianych zatrzymanym zostaną przedstawione po wykonaniu wszystkich czynności procesowych z udziałem podejrzanych.