Upozorował włamanie do garażu | fot. Policja

Policjanci ustalili sprawcę kradzieży z włamaniem do budynku gospodarczego. Łupem włamywacza padły elektronarzędzia i drobny sprzęt o łącznej wartości ponad 1200 złotych. Okazało się, że włamania dokonał 33-letni sąsiad pokrzywdzonego. Sprawca, by odwrócić od siebie uwagę śledczych, wkrótce po włamaniu zawiadomił policję o tym, że ktoś okradł również jego garaż.

29  grudnia opolscy policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że nieznany sprawca włamał się do pomieszczenia gospodarczego w jednym z budynków w Karczmiskach. Łupem włamywacza padły elektronarzędzia i drobny sprzęt o łącznej wartości ponad 1200 złotych. Niedługo później do komisariatu w Poniatowej wpłynęło zawiadomienie o podobnym włamaniu na jednej z sąsiednich posesji, gdzie złodziej uszkodził drzwi od garażu i zabrał z jego wnętrza elektronarzędzia o wartości 400 złotych.

Śledczy rozpoczęli swoje czynności, by odnaleźć „seryjnego” włamywacza. W trakcie podjętych działań okazało się, że sprawcą pierwszego włamania może być 33–letni mieszkaniec gminy Karczmiska. Ku zdziwieniu śledczych, ustalenia prowadziły do mężczyzny, który też był pokrzywdzony, bo i do jego garażu miał się ktoś włamać.

Doświadczeni funkcjonariusze  postanowili złożyć 33–latkowi wizytę i jeszcze raz porozmawiać o tym niecodziennym splocie okoliczności. Mężczyzna w rozmowie z policjantami przyznał, że włamał się do sąsiedniej posesji.  Okazało się również, że 33-latek upozorował włamanie do swojego garażu, aby śledczy nie brali go pod uwagę przy typowaniu sprawcy kradzieży u sąsiada.

Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy. Złożył wniosek o możliwość dobrowolnego poddania się karze. Wszystkie skradzione przedmioty wróciły do właściciela. O dalszym losie włamywacza zdecyduje sąd.

Za kradzież z włamaniem grozi mu kara do 10 lat więzienia. Obok tego 33–latek będzie musiał jeszcze wytłumaczyć się z tego, że zawiadomił organy ścigania o przestępstwie, którego nie było.