Uciekł ze szpitala psychiatrycznego | fot. Policja

Zachowanie 33-latka z Leżajska mogło skończyć się tragicznie. Mężczyzna chodził po parapetach okien i wspinał się po balkonach czteropiętrowego bloku mieszkalnego przy ul. Kołłątaja. Po kilkugodzinnych negocjacjach policjantom udało się przekazać go załodze karetki pogotowia. Mężczyzna trafił do szpitala.

W środę około godz. 17.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku został powiadomiony o samowolnym oddaleniu się pacjenta z oddziału psychiatrycznego miejscowego szpitala. Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania poszukiwawcze. Około godz. 20 dyżurny uzyskał informację, że poszukiwany mężczyzna znajduje się w jednym z mieszkań bloku na ul. Kołłątaja w Leżajsku. Po przybyciu na miejsce policjanci ustalili, że 33-latek zamknął się w mieszkaniu i nie otwiera drzwi.

Przy pomocy funkcjonariuszy straży pożarnej policjanci weszli do mieszkania. Mężczyzna był agresywny i nadmiernie pobudzony. Zaczął rzucać w policjantów butelkami zmuszając ich do wycofania. Następnie wyszedł z mieszkania przez okno na zewnętrzny parapet, z którego przeskoczył na sąsiedni balkon. 33-latek przeskakiwał z balkonu na balkon, w ręku trzymał kawałek rozbitej butelki, którym próbował się okaleczyć.

Działania policjantów przebiegały dwutorowo. Z jednej strony cały czas rozmawiali z mężczyzną i próbowali nakłonić go do powrotu do mieszkania. Jednocześnie funkcjonariusze starali się zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom bloku. W akcji funkcjonariuszy wspierali strażacy, którzy przed blokiem rozłożyli specjalną poduszkę pneumatyczną. Przez cały czas gotowi do działania byli ratownicy medyczni, którzy w razie konieczności mieli udzielić pomocy.

Na miejsce przybył Zespół Negocjacyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Po około czterech godzinach negocjator nakłonił mężczyznę do powrotu do mieszkania. 33-latek został przekazany załodze pogotowia ratunkowego i przewieziony do szpitala.