Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej

W listopadzie ruszył nowy projekt dla pasjonatów kryminalistyki. Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej, założone przez dra Andrzeja Gawlińskiego, w sześciu miastach w Polsce organizuje szkolenia o intrygujących nazwach. „Jak pozbyć się zwłok?” („Specyfika działania sprawców zabójstw i ich postępowanie ze zwłokami”) i „Jak upozorować samobójstwo?” („Kryminalistyczna i sądowo-lekarska rekonstrukcja zdarzenia”) to certyfikowane, dwudniowe szkolenia naukowe skierowane do osób pełnoletnich.

Miałam możliwość wzięcia udziału w szkoleniu na temat samobójstw w Gdańsku. Ogromną zaletą wydarzeń CKiMS jest ich kameralność, ponieważ odbywają się w grupach do 10 osób. Dzięki temu łatwiej przełamać nieśmiałość przy zadawaniu pytań, a przy kontrowersyjnych kwestiach włączyć się do dyskusji. Dr Gawliński dbał o atmosferę wśród uczestników, a omawianie poszczególnych zagadnień nigdy nie kończyło się na suchym monologu. Zmuszał do myślenia, zastanawiania się i uruchomienia kreatywności. Często zadawał pytania i zachęcał do wyrażania opinii.

Szybko zrozumiałam, dlaczego szkolenie skierowane jest do osób pełnoletnich. Drastyczne zdjęcia i filmy, a także analiza pętli samobójczych wymagają pewnej odporności psychicznej.

Ciekawym elementem były ćwiczenia praktyczne, m.in. analiza listu samobójczego, możliwość zdejmowania śladów linii papilarnych palców z noża, a także wykonywanie odcisków ust czy uszu. Wspólnie zastanawialiśmy się jak upozorować zabójstwo na samobójstwo i odwrotnie oraz zaznaczaliśmy różne rodzaje ran na ilustracjach. Prowadzący szkolenie dr Andrzej Gawliński jest autorem książki „Namowa lub pomoc w samobójstwie”, członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i wykłada na uczelniach. Dysponuje ogromną wiedzą nie tylko z zakresu kryminalistyki i prawa, ale też medycyny sądowej. Omawianie tego, co dzieje się z ciałem po śmierci, należało do jednego z ciekawszych punktów programu. Szkolenie trwa ok. 16 godzin, po 8 godzin dziennie. O jakości szkolenia świadczy fakt, że wielu adeptów wraca na kolejne kursy.

Dlaczego temat samobójstw jest tak ważny? Według szacunkowych danych WHO każdego roku na świecie ponad 800 000 osób popełnia samobójstwo, a więc co 40 sekund z tego powodu umiera 1 osoba. W Europie liczba ta wynosi 100 tysięcy, a w Polsce – 6 tysięcy osób. Dla porównania, w wyniku zabójstw w naszym kraju co roku ginie ok. 500, a w wypadkach drogowych ok. 3 000 osób. Niestety statystyki pokazują, że liczba samobójców w naszym kraju nie spada. Z tego powodu tak ważne jest przełamanie tabu i głośne rozmowy na ten temat. Wiedza zaczerpnięta na temat suicydologii (czyli nauce o samobójstwach) sprawi, że będę uważniej obserwować moje otoczenie i znajomych. Potencjalni samobójcy często alarmują otoczenie i wysyłają sygnały z prośbą o pomoc. Trzeba nauczyć społeczeństwo je zauważać.

Media wykreowały obraz samobójcy romantycznego, co mija się z prawdą. Ciało osoby po skoku z wysokości jest zmasakrowane, a często też rozczłonkowane i w niczym nie przypomina filmowych obrazów. Skok pod pędzący pociąg będzie wiązał się z traumą dla maszynisty i opóźnieniem dla wielu pasażerów. Przy powieszeniu trzeba liczyć się z defekacją.

Warto wziąć udział w szkoleniach dra Andrzeja Gawlińskiego. Są szczególnie atrakcyjne dla studentów kryminologii, prawa i psychologii, ponieważ pozwalają im usystematyzować wiedzę.  Kończą się certyfikatem, co z pewnością podniesie poziom CV uczestników. Można je też śmiało polecić pracownikom wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania i każdemu, kto chce się czegoś dowiedzieć na temat kryminalistyki.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej

Adrianna Sowińska

Dane pochodzą ze statystyk WHO oraz KGP