policja.pl

Policjanci ze Świdnicy zatrzymali mężczyznę, który jadąc niezgodnie z przepisami osobowym BMW, przekroczył dozwoloną prędkość i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Podjął bezskuteczną próbę ucieczki wiedząc, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Za popełnione wykroczenia i przestępstwo mężczyzna odpowie teraz przed sądem, a grozić mu może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy oraz Wałbrzycha prowadzili wspólne, zintensyfikowane działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 35.

Świdniccy funkcjonariusze w trakcie akcji zarejestrowali na urządzeniu do pomiaru prędkości, że kierujący osobowym BMW popełnił wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Policjanci chcąc przeprowadzić kontrolę, nakazali kierującemu zatrzymanie samochodu, używając do tego sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Kierujący zlekceważył jednak polecenie funkcjonariuszy i podjął próbę ucieczki. Policjanci ruszyli za nim w pościg i zatrzymali go. Okazało się wtedy, że kierujący samochodem 21-letni mieszkaniec Wałbrzycha, nie posiada w ogóle prawa jazdy.

Za popełnione przestępstwo odpowie teraz przed sądem, a grozić mu może kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2017 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które zakładają surowe kary dla piratów drogowych. Warto pamiętać, że kary dotyczą nie tylko prowadzenia samochodów, ale wszystkich pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym, a więc także: traktorów, ciągników, kombajnów, cystern.

Jazda bez uprawnień – kto nie stosuje sie do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 15 lat.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej na żądanie policji – kto nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, pomimo wydania przez policję polecenia, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, zatrzymania pojazdu mechanicznego, podlega karze pobawienia wolności do 5 lat.

Przeczytaj również: