Bomba w Białymstoku | fot. bialystok.pl

W związku z koniecznością przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej w niedzielę, 9 lipca, w Urzędzie Miejskim w Białymstoku zebrał się dziś ponownie sztab kryzysowy. W spotkaniu z prezydentem Białegostoku uczestniczyły wszystkie służby, dyrektorzy szpitali, instytucji zaangażowanych w akcję.

Podczas robót drogowych przy ul. K. Ciołkowskiego w Białymstoku znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej. Żeby saperzy mogli go usunąć, konieczna będzie ewakuacja mieszkańców części miasta. Przygotowania do tej operacji trwają od piątku. Straż Miejska, policja, strażacy informują bezpośrednio mieszkańców zagrożonej strefy o tym, że w niedzielę do godz. 12.00 będą musieli opuścić swoje mieszkania. Wręczają im ulotki z najważniejszymi informacjami.

Białostocka Komunikacja Miejska, oprócz zwykłych kursów autobusów, uruchomi w niedzielę, kwadrans przed godz. 9.00, 45 dodatkowych autobusów niskopodłogowych, którymi mieszkańcy będą wywożeni do siedmiu szkół na terenie Białegostoku. Będą one oznakowane literą „E”. W szkołach będą przygotowane zimne napoje i herbata.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zgromadziło już informacje o osobach niepełnosprawnych, starszych, samotnych, które będą potrzebowały specjalnej pomocy. Dla nich będą przygotowane specjalne busy.

Ruch samochodowy w zagrożonej strefie zostanie zamknięty o godz. 12.00. Policja będzie kierowała ruchem.

Wydobycie niewybuchu wiąże się ze spełnieniem określonych procedur zapewniających maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców tej części miasta, stąd konieczność przeprowadzenia ewakuacji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To wielka akcja logistyczna, dlatego czynimy bardzo drobiazgowe, staranne przygotowania.

Przypomnijmy, że niewybuch został odkryty w czwartek, późnym popołudniem. Znaleziono niemiecką bombę ST 500. Promień siły rażenia takiej bomby sięga 1350 m. W tym rejonie zameldowanych jest ponad 7 tys. osób, oprócz tego ponad 2 tys. osób na terenie gminy Supraśl.

Od godz. 12.00 do pracy przystąpią saperzy. Zakończenie akcji planowane jest na godz. 16.00. Wówczas mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów. W tym celu ponownie zostaną uruchomione specjalne autobusy.

Służby zarządzania kryzysowego i policja apelują do osób objętych ewakuacją, aby opuszczając dom zabrały ze sobą dokumenty oraz najpotrzebniejsze rzeczy. Należy też pozamykać okna i drzwi oraz zabezpieczyć mienie.