Leki | fot. Pixabay

To była prawdziwa walka z czasem! Komisariat Policji otrzymał zgłoszenie od mieszkanki powiatu wrocławskiego. Powiedziała ona, że jej koleżanka zamknęła się w domu i zażyła dużą ilość lekarstw. Groziło jej poważne niebezpieczeństwo. Ratownicy zmuszeni byli wyważyć drzwi balkonowe, żeby dostać się do środka. Zdążyli w ostatniej chwili.

Życie mieszkanki Kątów Wrocławskich uratowało dwóch funkcjonariuszy Policji z drogówki i prewencji. To oni w ostatnią środę, ok. godziny 11.00 odebrali od dyżurnego zgłoszenie, że w jednym z domów jednorodzinnych znajduje się kobieta, która zażyła dużą ilość lekarstw, co może prowadzić do jej śmierci. W tym momencie czas odgrywał najważniejszą rolę, decydowała każda minuta!

Po przyjeździe patrolu policyjnego na miejsce, znajoma kobiety wskazała, w którym domu się ona znajduje. – Policjanci próbowali nawiązać z nią kontakt, ale nie było żadnej reakcji z jej strony – mówi st. asp. Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji. Dostęp do środka budynku był niemożliwy, gdyż był zamknięty na klucz, dlatego do pomocy trzeba było zaangażować straż pożarną. – Policjanci wspólnie ze strażakami wyważając drzwi weszli do środka przez balkon – dodaje rzecznik.

Okazało się, że kobieta leży w sypialni. Łatwo można było stwierdzić iż kobieta zażyła dużo tych środków, o czym świadczyły rozrzucone wokół puste opakowania. Nie odpowiadała na pytania i miała trudności w oddychaniu. Śmigłowcem została przetransportowana do jednego ze szpitali we Wrocławiu.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np.prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna ! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, można się zgłosić też do każdego szpitala psychiatrycznego, tam też nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.