Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała grupę osób, które planowały atak na biuro partii „Batkiwszczyna”. Ci sami ludzie brali udział m.in. w blokadzie drogi w pobliżu przejścia granicznego w Rawie Ruskiej w marcu br.

Do zatrzymania doszło 26 czerwca o 4.33 rano. Zatrzymano trzy osoby, które planowały napaść na biuro partii „Batkiwszczyna z użyciem urządzeń wybuchowych i butelek z łatwopalnym płynem. Za dokonanie ataku mieli otrzymać wynagrodzenie finansowe.

„Zagraniczne służby specjalne planowały doprowadzić w ten sposób do konfliktu politycznego i akcji protestu, które miałyby odbyć się w Dniu Konstytucji Ukrainy” – powiedział naczelnik Departamentu Ochrony Państwowej SBU, Wiktor Kononenko. Dwóch z trzech zatrzymanych brało udział w akcji blokady drogi w pobliżu granicy z Polską. Z kolei trzeci był zaangażowany w akcje protestacyjne w Równym w maju br., gdzie grupa osób domagała się stworzenia „Rówieńskiej Republiki Ludowej”.

Według SBU to kolejny taki przypadek w ostatnim miesiącu. Wcześniej zatrzymano grupę osób, które planowały podobny atak na posterunek Policji w obwodzie chersońskim. Miała to być zemsta za działania policyjne w związku z obchodami święta 9 maja.

źródło: polukr.net