Sąd / fot. Pixabay

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżał przed Sądem Okręgowym Warszawa – Praga w Warszawie członków grupy przestępczej tzw. markowskiej. Na ławie oskarżonych zasiadali: Andrzej P. pseudonim Salaput, Wojciech S. pseudonim Komandos, Rafał K. pseudonim Dragon, Michał S. pseudonim Mundek i Mariusz R. pseudonim Kaczor.

Co zarzucono oskarżonym

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu w grudniu 2009 roku. Popierał go prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Wojciecha S. i Rafała K. oskarżono o udział w grupie przestępczej tzw. grupie markowskiej oraz o zbrodnię usiłowania zabójstwa przy użyciu broni palnej członków konkurencyjnej grupy przestępczej tzw. szkatułowej.

Andrzeja P. pseudonim Salaput oskarżono o założenie i kierowanie w latach 2004-2009 zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, o udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, paserstwo i inne.

Michał S. pseudonim Mundek został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci swojego kolegi o pseudonimie Króciak, przynależność do grupy przestępczej, udział w pobiciu, nielegalne posiadanie broni palnej.

Mariuszowi R. pseudonim Kaczor zarzucono udział w grupie przestępczej oraz udział w pobiciu.

W sprawie tej ustalono, że wiosną 2009 roku w Markach koło Warszawy doszło do konfrontacji dwóch grup przestępczych działających na terenie Warszawy i okolic. Powodem była próba przejęcia przez jedną z grup kontroli nad przydrożną prostytucją przy trasie na Nieporęt. Ponieważ trasę kontrolowała grupa markowska i nie chciała jej oddać, doprowadziła do spotkania z grupą szkatułową. Z chwilą pojawienia się samochodów z członkami grupy szkatułowej w umówionym miejscu koło cmentarza w Markach Wojciech S. pseudonim Komandos i Rafał K. pseudonim Dragon oddali w ich stronę liczne strzały z broni palnej, które trafiły w samochody. Ostatecznie nikt nie został ranny. W dalszej fazie zdarzenia Michał S. pseudonim Mundek w wyniku oddania niekontrolowanego strzału z broni palnej nieumyślnie pozbawił życia swojego kolegę o pseudonimie Króciak.

Wyrok Sądu

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie uznał Wojciech S. pseudonim Komandos i Rafała K. pseudonim Dragon winnymi usiłowania zabójstwa członków konkurencyjnej grupy przestępczej i skazał Wojciecha S. na karę 25 lat pozbawienia wolności (odpowiadał w warunkach powrotu do przestępstwa), zaś Rafała K. na karę 15 lat pozbawienia wolności. Michał S. pseudonim Mundek za nieumyślne spowodowanie śmierci został skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności.

Sąd wymierzył Wojciechowi S. pseudonim Komandos karę łączną 25 lat pozbawienia wolności, Rafałowi K. pseudonim Dragon karę łączną 15 lat pozbawienia wolności, Andrzejowi P. pseudonim Salaput karę łączną 15 lat pozbawienia wolności, Michałowi S. pseudonim Mundek karę łączną 10 lat pozbawienia wolności i Mariuszowi R. pseudonim Kaczor karę łączną 6 lat pozbawienia wolności.

Wyrok jest nieprawomocny.