Przemoc | fot. Pixabay

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął postępowanie w sprawie zaniedbań byłych prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Pucku. Mieli się ich dopuścić w związku ze śledztwem dotyczącym Mariusza Sz., który jest oskarżony o przetrzymywanie przez prawie dwa lata żony w piwnicy, wielokrotne gwałty na niej, znęcanie się nad ich córkami – dwuletnią i czteroletnią, a także seksualne molestowanie starszej z dziewczynek.

W latach 2011-2013 Prokuratura Rejonowa w Pucku trzykrotnie podejmowała decyzje o umorzeniu tego śledztwa i odrzucała zażalenia pokrzywdzonej. Z analizy akt sprawy wynika, że decyzje zapadały przedwcześnie i były nieuzasadnione.

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej bada, czy prowadzący kolejno śledztwo asesor Małgorzata K. i zastępca Prokuratora Rejonowego w Pucku Bartłomiej K. są winni przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, które jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Prokurator żąda 25 lat dla Mariusza Sz.

Dopiero w lutym 2016 roku, a więc po przeszło pięciu latach od złożenia zawiadomienia przez pokrzywdzoną żonę, Prokuratura Rejonowa w Pucku wszczęła kolejne śledztwo w sprawie Mariusza Sz. Stało się tak na wniosek sądowego kuratora, który otrzymał pisemne relacje dorastających dziewczynek na temat zachowania ich ojca.

W listopadzie 2016 roku prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie. Oskarżyła go o:

  • fizyczne i psychiczne znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad żoną i dwiema małoletnimi córkami w okresie od 2006 roku do grudnia 2010 roku;
  • pozbawienie żony wolności w okresie od stycznia 2009 roku do grudnia 2010 roku, gdy pokrzywdzona była zamknięta w piwnicy, wiązana, bita i głodzona;
  • wielokrotne gwałty na żonie i umożliwianie takich gwałtów innym osobom, które dokonywały ich na związanej i pozbawionej wolności kobiecie;
  • seksualne molestowanie czteroletniej córki;
  • fizyczne znęcanie się nad kolejną partnerką i jej synem w okresie od 2012 roku do 2016 roku;
  • uśmiercenie psa poprzez jego zagłodzenie.

Na wniosek prokuratora oskarżony przebywa w areszcie.

W wygłoszonej 12 czerwca 2017 roku mowie końcowej prokurator wniósł o wymierzenie oskarżonemu Mariuszowi Sz. kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności.

Wyrok ma zostać ogłoszony ogłoszony 21 czerwca 2017 roku.

Drugie postępowanie w sprawie prokuratora

Wobec byłego zastępcy Prokuratora Rejonowego w Pucku Bartłomieja K. toczy się jednocześnie drugie postępowanie z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego. Dotyczy niedopełnienia obowiązków w sprawie rodziców zastępczych z Pucka, którzy w 2012 roku biciem i znęcaniem się doprowadzili do śmierci rodzeństwa: trzyletniego Kacpra i pięcioletniej Klaudii. Śmierci dziewczynki można by uniknąć, gdyby po zabiciu jej brata została odebrana zastępczym rodzicom.

Zaniechaniami Bartłomieja K. w tej samej sprawie zajmie się dodatkowo Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. To efekt kasacji wobec wyroku uniewinniającego Bartłomieja K. w postępowaniu dyscyplinarnym, którą w zeszłym roku wniósł do Sądu Najwyższego Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.