Haszysz | fot. Straż Graniczna

Dobry węch psa Straży Granicznej o imieniu Cenzus zapobiegł przemytowi znacznej ilości narkotyków z Polski do Rosji. 18 czerwca funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG udaremnili przemyt 117 kg haszyszu o szacunkowej wartości ponad 3,5 mln zł.

Narkotyki należały do obywatela Rosji. Mężczyzna próbował wyjechać z Polski przez drogowe przejście graniczne w Kuźnicy. Pojazd marki Citroen DS 5, którym podróżował cudzoziemiec sprawdzono pod kątem legalności pochodzenia. Pies służbowy SG Cenzus zaznaczył jego wnętrze sugerując możliwe miejsce ukrycia narkotyków. Pod przednimi siedzeniami i w desce rozdzielczej samochodu, rzeczywiście ujawniono 221 zamkniętych hermetycznie paczek różnej wielkości z suszem roślinnym.

Użyty tester narkotyczny wykazał, że jest to haszysz. 41-letni obywatel Rosji wraz z towarem pozostaje w dyspozycji funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ponadto zabezpieczono samochód, wart około 55 tys. zł, w którym znajdował się nielegalny towar. Za popełniony czyn mężczyźnie grozi grzywna i nie mniej niż 3 lata pozbawienia wolności.