Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem VAT w obrocie odbarwianym olejem opałowym. 

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa funkcjonariusze lubelskiego CBŚP i lubelskiego UCS z Białej Podlaskiej ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza, prowadząca nielegalny obrót paliwami płynnymi, działała w kilku województwach od grudnia 2015 roku do października 2016 roku. Działalność ta polegała na zakupie poza granicami kraju oleju opałowego, który – według dokumentów – miał być transportowany cysternami do innego państwa, przejeżdżając przez teren Polski. W rzeczywistości towar trafiał w niedostępne dla osób postronnych miejsce, gdzie był odbarwiany. Po ponownym przepompowaniu do cystern olej, już jako napędowy, trafiał do stacji paliw w całym kraju, gdzie sprzedawany był jako legalnie wyprodukowane paliwo.

Wstępne straty Skarbu Państwa na tym przestępczym procederze szacowane są na ponad 10 milionów złotych. Precyzyjne wyliczenie uszczuplonej należności publicznoprawnej, które zostaną dokonane w toku prowadzonego postępowania, mogą spowodować zwiększenie kwoty uszczuplenia.

Zatrzymano członków grupy

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w połowie października 2016 roku. Wówczas trzech członków grupy zostało zatrzymanych na gorącym uczynku w hali magazynowej w pobliżu Bełchatowa. To tam miał miejsce proceder odbarwiania oleju opałowego. Zabezpieczono wówczas urządzenia wykorzystywane do odbarwiania oleju i ciągnik siodłowy wraz z naczepą -cysterną z zawartością około 30 tysięcy litrów substancji ropopochodnej.

W toku śledztwa ustalono organizatorów przestępczego procederu oraz kolejne osoby, które brały w nim udział.

Ustalenia te doprowadziły do zatrzymania kolejnych 8 osób. Wśród nich byli organizatorzy przestępczego procederu, członkowie zorganizowanej grupy oraz kierowcy współpracujący z grupą.

Czynności w prokuraturze

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Łodzi prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią oraz przestępstw skarbowych.

Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.