fot. Policja

Legniccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne wyłudzenia pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że korzystając z urządzeń mobilnych umieszczał na portalach internetowych ogłoszenia o sprzedaży pojazdów mechanicznych, których w rzeczywistości nie posiadał. Następnie pobierał zaliczki od potencjalnych nabywców i natychmiast po tym zrywał kontakt. Szacuje się, że pokrzywdzonych w sprawie może być, co najmniej kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Łączna wartość strat poniesionych przez oszukane osoby na chwilę obecną opiewa na kwotę ponad 230 tys. zł. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy, ale za przestępstwa, o które jest podejrzany grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy od dłuższego czasu pracowali nad sprawą oszustw z wykorzystaniem sieci internetowej. Do funkcjonariuszy wpływały informacje dotyczące działań oszusta, który na aukcjach internetowych wystawiał do sprzedaży samochody, koparki i ciągniki rolnicze. Osoby zainteresowane kupnem musiały najpierw wpłacić zaliczkę na podane przez mężczyznę konto, a gdy już to zrobiły sprawca zrywał na zawsze kontakt z kupującymi.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy i intensywna praca operacyjna, doprowadziły funkcjonariuszy do 59-letniego mieszkańca Głogowa. Kiedy policjanci weszli do mieszkania mężczyzny, był on kompletnie zaskoczony. Przeszukując pomieszczenia należące do podejrzanego funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. sprzęt teleinformatyczny, dokumentację świadczącą o przestępczej działalności oraz karty płatnicze za pomocą, których sprawca wypłacał zaliczki, które wpływały na różne rachunki bankowe od kupujących.

Na chwilę obecną szacuje się, że pokrzywdzonych w wyniku tego przestępczego procederu może być, co najmniej kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Łączna wartość strat poniesionych przez oszukane osoby opiewa na kwotę ponad 230 tys. zł.

Podejrzany decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za oszustwa mężczyźnie może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.