Zabójstwo / fot. Pixabay

2 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy w Legnicy skazał na dożywocie Marcina K. za zabójstwa dwóch starszych małżeństw w 2015 r. w Legnicy.

Śledztwo w tej sprawie prowadził prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej we Wrocławiu.

Pierwsze ofiary Marcina K.

W lutym 2015 r. Marcin K. dokonał dwóch zabójstw, kiedy pozbawił życia starsze małżeństwo: 84 – letniego mężczyznę i 86 letnią kobietę. Ofiary były mieszkańcami Legnicy. Zostały zamordowane nad ranem, 1 lutego 2015 roku, kiedy sprawca, wszedł do ich mieszkania w jednej z legnickich kamienic i zadał im kilkanaście ciosów w głowę używając przyniesionego ze sobą młotka. Ofiarami były starsze i bardzo schorowane osoby.

Zabójstwa skazanego

Do ponownych zabójstw doszło w sierpniu 2015 roku. W tym razem Marcin K. zabił również dwie osoby: 60 – letniego mężczyznę i jego 57-letnią żonę. Pokrzywdzeni byli również mieszkańcami Legnicy, u których sprawca przez kilka dni poprzedzających tragiczne zdarzenia, remontował mieszkanie. Były to również bardzo schorowane osoby, a mężczyzna praktycznie nie podnosił się z łóżka.

Łączna kara dożywotniego pozbawienia wolności

Sąd uznał oskarżonego za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów kwalifikując, jego zachowanie jako wyczerpujące znamiona przestępstw art. 148 par. 1 kodeksu karnego i wymierzył mu zgodnie z wnioskiem oskarżyciela publicznego łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Jednocześnie, sąd wyznaczył surowsze ograniczenia uprawniające do warunkowego przedterminowego zwolnienia wskazując okres 35 lat.

Na wniosek prokuratora sąd zasądził na rzecz osób najbliższych zadośćuczynienia za doznane krzywdy w kwocie po 100.000 złotych na rzecz każdej z czterech osób.