Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące sprowadzania z zagranicy hurtowych ilości haszyszu.

Zatrzymano czterech mężczyzn

W toku tego postępowania funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Gdańsku, działając na polecenie prokuratora, 23 maja 2017 roku zatrzymali Mateusza K. i Jacka M. W chwili zatrzymania na parkingu przy centrum handlowym w pobliżu Obwodnicy Trójmiasta mężczyźni wyjmowali haszysz ze schowka znajdującego się w kabinie kierowcy ciągnika siodłowego typu TIR marki Mercedes Actros.

Po zdjęciu obudowy tylnej ściany kabiny kierowcy funkcjonariusze CBŚP wyjęli ze znajdującego się tam schowka 13 pakunków owiniętych folią. Zawierały one łącznie 53,9 kilograma brutto żywicy konopi innych niż włókniste – tzw. haszyszu. Ustalono, że haszysz został przywieziony do Polski z Hiszpanii przez Francję i Niemcy.

W wyniku dalszych działań zostali zatrzymani również inni mężczyźni związany z tym przemytem: Mirosław K., Mateusz K. – syn Mirosława K. oraz Marcin R. Dwaj ostatni jadąc samochodem osobowym przed ciągnikiem siodłowym pilotowali transport haszyszu z Hiszpanii do Gdańska.

Wobec wszystkich czterech mężczyzn, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Włamanie do Urzędu Celnego w Toruniu

W śledztwie ustalono również, że Mirosław K. i Mateusz K. (ojciec i syn), niezależnie od przestępstwa przemytu haszyszu, brali również udział w kradzieży z włamaniem do magazynu depozytowego ówczesnego Urzędu Celnego w Toruniu. Doszło do tego 10 lutego 2017 roku w Chełmży koło Torunia.

Zarzuty popełnienia tego przestępstwa prokurator przedstawił także Maciejowi W. i Michałowi W. (również ojciec i syn) oraz Leszkowi S.

Ujawniono, że po wyłamaniu zabezpieczeń i dezaktywacji alarmów, podejrzani weszli do wnętrza magazynu depozytowego, skąd zabrali w celu przywłaszczenia urządzenia służące do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, a także gotowe wyroby tytoniowe bez znaków skarbowych akcyzy, o łącznej wartości nie mniejszej niż 3 miliony złotych.

Decyzją Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, podjętą na wniosek prokuratora, także Michał W. i Leszek S. zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Wobec Macieja W. prokurator zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym.

Grożą surowe kary więzienia

We wstępnej fazie śledztwa funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Gdańsku ściśle współpracowali z Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku, a koordynację działań międzynarodowych zapewniał Europejski Urząd Policji (EUROPOL).

Łącznie w toku śledztwa zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono siedmiu podejrzanym. Sześciu z nich jest tymczasowo aresztowanych.

Za zarzucane przestępstwo przemytu haszyszu podejrzanym grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka w wysokości do 50 tysięcy złotych na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii. Natomiast za zarzucane przestępstwo kradzieży z włamaniem podejrzanym grozi kara od 1 do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna. Nadto podejrzanym grozi przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw.