Grób Iwony Cygan | fot. Wirtualna Polska

Dziś (17 maja 2017 roku) w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wykonano czynności procesowe z podejrzanym Pawłem K.

Podejrzany został przesłuchany

Prokurator ogłosił Pawłowi K. postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Podejrzany jest on o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan. Doszło do niego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku w Łęce Szczucińskiej (powiat dąbrowski, województwo małopolskiego).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Podejrzany odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane pytania oraz zadeklarował, że być może na późniejszym etapie postępowania złoży wyjaśnienia.

Dziś (17 maja 2017 roku) prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu wniosek o przedłużenie stosowanego wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres do 3 miesięcy.

Zrealizowano Europejski Nakaz Aresztowania

Wykonanie czynności procesowych z udziałem podejrzanego Pawła K. było możliwe dzięki jego ekstradycji do Polski. Doszło do niej 11 maja 2017 roku. Zgodę na ekstradycję do Polski podejrzanego ostatecznie wyraził 25 kwietnia tego roku Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu.

Wcześniej, do 9 stycznia 2017 roku, Paweł K. ukrywał się przed organami ścigania w Wiedniu w Austrii.

Podejrzanych jest dziewięć osób

Oprócz Pawła K. w sprawie zabójstwa Iwony Cygan prokuratorskie zarzuty przedstawiono już 9 osób.

Podejrzany jest ojciec Pawła K. – Józef K., któremu prokurator zarzucił pomocnictwo do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Podejrzana jest także Renata G.-D. – koleżanka zamordowanej Iwony Cygan. Prokurator ogłosił jej zarzuty popełnienia czterech przestępstw składania fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego).

Zarzuty usłyszało też sześciu ówczesnych lub obecnych funkcjonariuszy Policji. Prokurator zarzucił im nadużycie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego (art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).

Jeden z funkcjonariuszy Policji dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej uwzględnił ten wniosek i wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata oraz karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.