Biuro Detektywistyczne "Lampart" | fot. Strona internetowa biura

Na Facebookowym profilu firmy „Lampart” pojawiło się kilka oświadczeń, informujących że to właśnie biuro zajmuje się sprawą śmierci Magdaleny Żuk. W związku z tym, że raz twierdzą, że ich pracownicy byli w Egipcie, później się z tego wycofując, dziennikarze Kryminalnej Polski postanowili osobiście zapytać przedstawiciela tego biura, jak to wygląda.

Po pierwsze, firma „Lampart” nie posiada pełnomocnictwa rodziny, by zajmować się sprawą śmierci Magdaleny Żuk. Przedstawiciel biura tłumaczy, że nie potrzebne jest im takie pełnomocnictwo, bo prowadzą oni zgoła inne czynności, do których pełnomocnictwo jest niepotrzebne. Zatem jakie czynności prowadzi biuro „Lampart”, że nie potrzebuje umowy z rodziną? Czy w pierwszej kolejności nie powinni skontaktować się z rodziną, jeśli chcą prowadzić tą sprawę rzetelnie?

Po drugie, Biuro Detektywistycznie „Lampart” nie poinformowało organów ścigania, które nadzorują sprawę śmierci Magdaleny, że podejmuje ono czynności zmierzające do rozwiązania jej tragicznej śmierci. Biuro nie przekazało również żadnych materiałów czy to policji, czy prokuraturze, twierdząc, że najpierw przeanalizuje je ich wewnętrzna komórka antyterrorystyczna. Czy niepoinformowanie o swoich działaniach władz można uznać, za działanie na szkodę, czy też utrudnianie postępowania przygotowawczego? Jeśli biuro nie współpracuje ściśle z rodziną i organami do tego uprawnionymi w tak poważnej sprawie, możemy założyć, że ich działania mogą pokrzyżować plany organów ścigania?

Idąc dalej, prywatna firma, jaką jest „Lampart”, działa bez umowy, nikt im tego nie zlecił, rodzina nie podpisała umowy lub pełnomocnictwa. Czy tak działają profesjonalne firmy? Bez kontaktu z rodziną zajmują się wyjaśnieniem śmierci jej córki, bez poinformowania władz?

Pod wątpliwość należy poddać pobudki działania firmy „Lampart” i zadać należy sobie pytanie – co chce uzyskać zarząd tego biura. Czy nie jest to próba wypromowania się na śmierci Magdaleny Żuk? Kolejne pytanie jakie nasuwa się na usta – czy Biuro Detektywistyczne działa zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych, które jasno regulują pewne kwestie, które naszym zdaniem nie zostały tutaj dopełnione.

Mamy nadzieję, że MSWiA, przyjrzy się tej sprawie wnikliwie i zweryfikuje pod kątem prawnym zasadność i sposób działania biura „Lampart”.