Nielegalny tytoń | fot. Policja

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wytwarzaniem wyrobów akcyzowych i wprowadzaniem ich na rynek, a także wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości narkotyków. Straty na szkodę Skarbu Państwa wskutek tej przestępczej działalności z tytułu należnych podatków szacowane są na około 650 tys. zł. Funkcjonariusze zatrzymali m.in. kierującego grupą 30-letniego mieszkańca Lublina, a na terenie jednej z posesji zabezpieczyli m.in. należący do niego sprzęt do wytwarzania papierosów. W tym samym miejscu ujawniono także profesjonalne oprzyrządowanie służące do uprawy marihuany. 30-latek i jego wspólnicy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Do realizacji policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie doszło na lubelskim Kośminku. Funkcjonariusze weszli na teren jednej z posesji. Podczas przeszukania garaży ujawnili i zabezpieczyli sprzęt służący do nielegalnej produkcji papierosów: dwie profesjonalne maszyny tzw. kompresory, foliownicę do pakowania, a także produkty i półprodukty: 20 kilogramów krajanki tytoniowej, ponad 1 tysiąc paczek wytworzonych papierosów bez akcyzy, a także butelki z aromatami.

Na tej samej posesji policjanci zabezpieczyli również oprzyrządowanie służące do uprawy marihuany: lampy, wentylatory, elektroniczne wagi, nawozy, donice i filtry.

Kryminalni ustalili, że zabezpieczone przedmioty stanowią własność 30-letniego mieszkańca Lublina. Do dynamicznego zatrzymania mężczyzny doszło przy udziale policyjnych antyterrorystów. Mężczyzna, znany policjantom pseudokobic jednej z miejscowych drużyn piłkarskich, już wcześniej wchodził w konflikty z prawem. 30-latek odbywał karę pozbawienia wolności za przestępstwa narkotykowe.

Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali troje mieszkańców Lublina: dwóch mężczyzn w wieku  41 i 48 lat oraz 53-letnią kobietę. Z kolei w powiecie hrubieszowskim zatrzymana została 60-letnia mieszkanka gminy Horodło.

Jak wynika z postepowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lublinie, zatrzymany 30-latek odpowiada za kierowanie  zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości narkotyków. Jego zatrzymanie to realizacja sprawy z lutego br., kiedy kryminalni z KWP w jednym z wynajmowanych na Tatarach mieszkań służących jako magazyn, znaleźli 3,5 kg marihuany. Zatrzymano wówczas dwóch mężczyzn: mieszkańca Lublina i Łęcznej. Policjanci ustalili, że zabezpieczone narkotyki miały trafiać do odbiorców na terenie miasta, zaś osobą, która kierowała nielegalnym procederem jest 30-latek. W tym procederze pomagał mu także zatrzymany 48-letni lublinianin.

Mężczyzna odpowie także za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów akcyzowych i wprowadzaniem ich na rynek. Udział w tej grupie zarzuca się również zatrzymanej 60-letniej mieszkance powiatu hrubieszowskiego, która zaopatrywała w towar 30-latka. Nielegalny towar odbierali od niego i następnie dystrybuowali 53-latka i 41-latek, z Lublina. Jak oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wskutek tej przestępczej działalności z tytułu należnych podatków szacowane są  na około 650 tys. zł.

Wczoraj, 12.05.br., zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty. 30-laek i jego 48-letni wspólnik decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Dozór policji i poręczenie majątkowe zastosowano wobec 60-letniej mieszkanki Lublina.