Sąd / fot. Pixabay

Na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dziś (11 maja 2017 roku) zatrzymano osiem osób w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie, w tym działki przy Pałacu Kultury i Nauki.

Cały czas toczą się intensywne śledztwa, które mają wszechstronnie wyjaśnić wszystkie okoliczności związane z tzw. dziką reprywatyzacją. Wcześniej sprawy dotyczące tej przestępczości bezpodstawnie były umarzane czy wręcz odmawiano ich wszczęcia. My stajemy po stronie pokrzywdzonych i chronimy zwykłych obywateli przed bezprawiem i czyścicielami kamienic – powiedział Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Z ustaleń śledztwa wynika, że wyrządzili oni Skarbowi Państwa i spadkobiercom właścicieli nieruchomości szkodę na kwotę nie mniejszą niż 46 milionów 100 tysięcy złotych.

Trwają przeszukania pomieszczeń zatrzymanych, między innymi kancelarii adwokackich. Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości w centrum Warszawy.

Zatrzymane osoby to: znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości – Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., osoby zajmujące się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości – Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych – Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K.

Mają oni związek z reprywatyzacją nieruchomości położonych w Warszawie przy Placu Defilad, a więc w sąsiedztwie Pałacu Kultury (dawny adres to ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 8 i 10, gdzie z powodu roszczeń reprywatyzacyjnych zamknięto, przenosząc w inne miejsce, jedno z najlepszych gimnazjów w stolicy, a także przy ul. Królewskiej 39. Oceniana wstępnie na ponad 46 milionów złotych wartość szkód jest prawdopodobnie znacznie wyższa i będzie jeszcze weryfikowana przez biegłych rzeczoznawców powołanych przez prokuraturę.

Zatrzymania, na polecenie prowadzącej śledztwo Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do tej prokuratury zatrzymani zostaną przewiezieni na przesłuchanie po zakończeniu przeszukań w ich pomieszczeniach.

Zarządzeniem I Zastępcy Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego od 17 października 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu działa specjalny zespół prokuratorów, który prowadzi postępowania w sprawach dotyczących tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Związane z tym zarzuty prokuratura postawiła już 10 osobom, w tym byłemu Zastępcy Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. oraz jego rodzicom, a także znanemu warszawskiemu adwokatowi Robertowi N. Wobec tych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na tym etapie postępowania prokuratura nie udziela więcej informacji. Zostaną one przedstawione niezwłocznie po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych.