Zatrzymany | Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pixabay

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan. Doszło do niego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku w Łęce Szczucińskiej (powiat dąbrowski, województwo małopolskiego).

Zrealizowano Europejski Nakaz Aresztowania

Główny sprawca tego zabójstwa – Paweł K., który ukrywał się przed organami ścigania i został zatrzymany 9 stycznia 2017 roku w Wiedniu w Austrii, dziś (11 maja 2017 roku) w specjalnym konwoju zostanie przewieziony do Polski. Zgodę na ekstradycję do Polski podejrzanego Pawła K. ostatecznie wyraził 25 kwietnia tego roku Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu. Decyzja jest prawomocna.

Po doprowadzeniu podejrzanego do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prokurator ogłosi mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 148 par. 2 pkt 1 kodeksu karnego (zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem). Przesłuchanie podejrzanego Pawła K. zaplanowane jest na 17 maja 2017 roku. Do tego czasu będzie on przebywał w Areszcie Śledczym.

Podejrzanych jest dziewięć osób

W sprawie tej prokuratorskie zarzuty przedstawiono już 9 osób.

Podejrzany jest ojciec Pawła K. – Józef K., któremu prokurator zarzucił pomocnictwo do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Podejrzana jest także Renata G.-D. – koleżanka zamordowanej Iwony Cygan. Prokurator ogłosił jej zarzuty popełnienia czterech przestępstw składania fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego).

Zarzuty usłyszało też sześciu ówczesnych lub obecnych funkcjonariuszy Policji. Prokurator zarzucił im nadużycie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego (art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).

Jeden z funkcjonariuszy Policji dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej uwzględnił ten wniosek i wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata oraz karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Przeczytaj również: