Badanie alkomatem | fot. Pixabay

Szczeciński sąd zdecydował o dwóch miesiącach aresztu dla nietrzeźwego kierującego, który został zatrzymany w centrum miasta przez policjantów z drogówki. 51-letni kierowca mazdy miał prawie półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Do tego zdarzenia doszło 1 maja po północy na ul. Boh. Getta Warszawskiego. Policjanci ze szczecińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Mazda. W trakcie wykonywania czynności wyczuli woń alkoholu od kierowcy. Badanie potwierdziło przypuszczenia mundurowych, gdyż wskazało prawie półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

51-letni kierowca został zatrzymany. Okazało się także, że mężczyzna był już karany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu oraz posiadał zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi .

Po zebraniu materiału dowodowego w tej sprawie przez policjantów z Komisariatu Szczecin Śródmieście prokurator wystąpił z wniosek do Sądu o zastosowanie wobec tego kierowcy aresztu.

Sąd po zapoznaniu się ze sprawą i mając na uwadze uzasadnioną obawę, iż podejrzany, któremu zarzucono popełnienie umyślnego występku ponownie będzie kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości mimo orzeczonego zakazu – wydał postanowienie o tymczasowym areszcie na dwa miesiące.

Przepisy karne jasno precyzują, że w przypadku ponownego kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i wbrew zakazowi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Niezależnie od orzeczonej kary orzeka także świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.