Obława / fot. Policja

Kilkudziesięciu policjantów, psy tropiące, antyterroryści, oddziały prewencji, funkcjonariusze kryminalni i dochodzeniowi z kilku jednostek, to obraz działań, które miały miejsce w rejonie Sulechowa. Cel? Szybkie wytypowanie i zatrzymanie napastników odpowiedzialnych za uprowadzenie i pobicie 25-latka. Zaangażowanie policjantów skutkowało tym, że cała trójka podejrzewanych o to zdarzenie jest już osadzonych w celach.

We środę nad ranem /12 kwietnia/ z przystanku autobusowego w Swarzynicach /powiat zielonogórski/ do busa wciągnięty zostaje 25-latek. Napastnicy wywożą go do lasu i tam używają wobec niego przemocy. Przywiązany do drzewa uwalnia się  i szuka pomocy. Świadkowie alarmują służby. Załoga Pogotowia Ratunkowego transportuje pokrzywdzonego do szpitala w Zielonej Górze. Ruszają zakrojone na szeroką skalę działania pościgowo-blokadowe. W rejon zdarzenia natychmiastowo zjeżdżają się policjanci różnych pionów i jednostek. W tej fazie czynności wszystko ukierunkowane jest na wytypowanie osób odpowiedzialnych za pobicie 25-latka.

W działaniach biorą udział policjanci z oddziałów prewencji, kryminalni, śledczy, przewodnicy z psami tropiącymi oraz antyterroryści. Miejscowi policjanci wspierani są także funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Łącznie w akcję zaangażowanych jest ponad 60 policjantów. Wszyscy pracują nad tym, aby wytypować osoby odpowiedzialne za porwanie i pobicie.  Świetne rozpoznanie policjantów z Sulechowa i Zielonej Góry sprawia, że krąg podejrzanych o to zdarzenie zaczyna się szybko zawężać. Ostatecznie śledczy typują osoby, które należy zatrzymać. Do tego celu wykorzystani zostają profesjonalnie przygotowani policyjni antyterroryści. Mężczyźni są tym faktem zaskoczeni. Nie stawiali oporu. Nie mieli na to szans. To osoby w wieku 22 i 34 lat. Ale obława trwa nadal. Cały czas na wolności znajduje się trzecia osoba typowana do tego zdarzenia. 39-latek okazuje się jednak bezradny wobec sił i środków Policji. Zostaje zatrzymany na pobliskich polach.

Ta sprawa została objęta nadzorem przez Prokuraturę w Świebodzinie. Zatrzymani jeszcze nie mieli okazji złożyć wyjaśnień w tej sprawie. Nie jest pewne więc, jaki kształt procesowy będzie miał końcowy etap tego postępowania. Śledczy muszą wyjaśnić rolę poszczególnych osób w tym zdarzeniu. Rozważany jest zarzut związany z pozbawieniem wolności  i pobiciem. Niemniej działania policjantów mogą społeczeństwu dać przekonanie, że funkcjonariusze są profesjonalnie przygotowani na reagowanie w takich sytuacjach. Że, jeśli już do nich dochodzi, to osoby odpowiedzialne za takie zdarzenia są szybko i skutecznie zatrzymywani przez stróżów prawa.

Przeczytaj również: