Znaczną ilość urządzeń i materiałów wybuchowych, granatów, broni, amunicji oraz sprzętu do jej elaboracji zabezpieczyli stołeczni policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli już w prokuraturze zarzuty za ich posiadanie bez wymaganego zezwolenia. 47-letni Artur O. został tymczasowo aresztowany przez sąd, a 61-letni Tadeusz C. jest objęty policyjnym dozorem.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw uzyskali informację o mającej się odbyć transakcji sprzedaży broni palnej. Z ich ustaleń wynikało, że osoby, które będą próbowały sprzedać nielegalny towar prawdopodobnie zajmują się rekonstrukcją starej broni palnej.

Wszystko wskazywało na to, że mężczyźni mieli urządzić w miejscach zamieszkania warsztaty, gdzie mogła trwać nielegalna produkcja. Funkcjonariusze udali się do miejscowości na terenie powiatu warszawskiego zachodniego, gdzie na posesjach zostały znalezione urządzenia i materiały wybuchowe, broń, amunicja oraz sprzęt do jej elaboracji. Na miejscu pojawili się policyjni pirotechnicy oraz specjaliści ze stołecznego laboratorium kryminalistycznego. Czynności prowadzono w obecności biegłego z zakresu badań materiałów i urządzeń wybuchowych.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych policjanci zabezpieczyli między innymi: 12 granatów bojowych, ponad 800 sztuk amunicji różnego kalibru, elementy broni palnej, zapalniki i spłonki do granatów ręcznych, proch strzelniczy oraz około 5 tys. sztuk spłonek do amunicji wojskowej. 47-letni Artur O. oraz 61-letni Tadeusz C. zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy.

Policjanci po wykonaniu czynności w tej sprawie doprowadzili mężczyzn do żoliborskiej prokuratury, gdzie obaj usłyszeli zarzuty. Na tym etapie postępowania Artur O. jest podejrzany o posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni i szeregu istotnych jej elementów oraz 12 granatów bojowych typu F1. Tadeusz C. odpowie za posiadanie bez wymaganego zezwolenia lufy karabinowej oraz amunicji.

Teraz policjanci sprawdzają źródło pochodzenia zabezpieczonych przedmiotów oraz ich przeznaczenie. Mężczyznom może grozić kara do 8 lat więzienia.