Papierosy / fot. Pixabay

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się międzynarodowym przemytem papierosów. Postępowanie to zostało powierzone do prowadzenia funkcjonariuszom Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego.

Zarzuty dla kierowcy ciężarówki

W toku postępowania ustalono, że duża ilość papierosów zostanie przemycona z jednego z nielegalnych magazynów papierosów w województwie mazowieckim do Niemiec. Część nielegalnego towaru miała zostać wprowadzona na polski rynek.

Po uzyskaniu tych informacji funkcjonariusze warszawskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej na parkingu w okolicach przejścia granicznego w Słubicach dokonali zatrzymania ciężarówki z nielegalnym towarem.

Podczas przeszukania ciężarówki wraz z naczepą ujawniono 5,8 miliona sztuk papierosów. Kierowca ciężarówki – 59-letni Polak został zatrzymany.

Po doprowadzeniu zatrzymanego do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator ogłosił mu zarzut popełnienia przestępstw skarbowych (art. 65 par. 1 kodeksu karnego skarbowego).

Skarb Państwa straciłby miliony

Jednocześnie funkcjonariusze CBŚP dokonali przeszukania dwóch magazynów położonych w okolicach Pułtuska i w Warszawie. W toku tych czynności ujawniono kolejne 20 milionów papierosów.

Właściciel posesji usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych (art. 65 par. 1 kodeksu karnego skarbowego).

Rynkowa wartość wszystkich nielegalnych papierosów ujawnionych w toku postępowania to prawie 18 milionów złotych. Ich wprowadzenie na rynek naraziłoby Skarb Państwa na stratę 30 milionów złotych.

Obecnie trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie osób odpowiedzialnych za organizację nielegalnego procederu. Sprawa ma charakter rozwojowy.