fot. CBŚP

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatków na wielką skalę w obrocie olejem smarowym.

Czym zajmowała się grupa

W toku tego postępowania funkcjonariusze zielonogórskiego CBŚP we współpracy z KAS ustalili, że od lutego 2015 roku do lutego 2016 roku w województwie zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza. Jej członkowie zajmowali się wyłudzeniami podatkowymi przy obrocie olejem smarowym przerabianym na napędowy.

Olej smarowy sprowadzany był do Polski z Niemiec i Belgii. Następnie w jednej ze wsi w województwie zachodniopomorskim przerabiany był na olej napędowy. Według dokumentów Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a olej smarowy miał trafiać na Łotwę. W rzeczywistości olej pozostawał w Polsce, a po jego uszlachetnieniu był sprzedawany jako olej napędowy.

Z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT Skarb Państwa stracił 26 milionów złotych.

Czynności w prokuraturze

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 3 mężczyzn, w tym głównego organizatora przestępczego procederu. Czynności te były realizowane przez funkcjonariuszy CBŚP i funkcjonariuszy urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one działania w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią, a także popełnienia przestępstw skarbowych.

To nie jedyne zatrzymania i zarzuty w tej sprawie. Wcześniej 30 prokuratorskich zarzutów usłyszało już 13 podejrzanych. Wobec 6 osób stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

W toku śledztwa zabezpieczono dotychczas mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 3,3 miliona złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Przeczytaj również: