Nielegalne papierosy / fot. Policja

Ponad 4 mln 700 tys. zł. to kwota strat, na jaką narażony został Skarb Państwa w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe. Zadaniem członków grupy było nabywanie, przechowywanie i przewożenie papierosów różnych marek oraz wysokoprocentowego alkoholu bez znaków akcyzy, a następnie pomaganie w ich zbyciu. Ze zgromadzonego materiału wynika, że w wyniku tej działalności na rynek zostało wprowadzonych około 225 tys. paczek nielegalnych papierosów. Do sprawy zatrzymanych zostało 7 osób, jeden z nich odpowie za kierowanie grupą.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło kilka dni temu. Policjanci z KWP w Lublinie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przeprowadzili działania na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i śląskiego. Podczas  przeszukań pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych, garaży i pojazdów, łącznie w 25  miejscach, policjanci  ujawnili i zabezpieczyli  w sumie ponad 8 tys. paczek papierosów bez znaków akcyzy skarbowej i  blisko tysiąc litrów alkoholu. Zatrzymano także 7 osób w wieku od 20 do 56 lat. W akcji policjantów  wspierali koledzy z wydziałów: kryminalnego, do walki  z korupcją i  z cyberprzestępczością  KWP w Lublinie.

Z ustaleń śledczych  wynika, że w okresie od lutego do sierpnia 2016 r. w  Lublinie i innych miejscowościach województwa lubelskiego, mazowieckiego i śląskiego, zatrzymani mężczyźni działali w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych. Działalność grupy polegała na nabywaniu,  przechowywaniu i przewożeniu papierosów bez znaków akcyzy różnych marek oraz wysokoprocentowego alkoholu, pomaganiu w ich zbyciu, przyjmowaniu i ukrywaniu.  Ze zgromadzonego materiału wynika, że przedmiotem przestępstwa było  225 tys. paczek  nielegalnych papierosów oraz kilkadziesiąt litrów napojów alkoholowych.

W wyniku tej przestępczej działalności  budżet Skarbu Państwa został narażony na straty sięgające łącznie ponad 4 mln. 700 tys. zł., zaś budżet Wspólnoty Europejskiej na uszczuplenie należności celnych w kwocie ponad 200 tys. zł.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. 56-letni mężczyzna usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kolejnym trzem w wieku 20, 43 i 52 lat przedstawiono zarzuty udziału w grupie. Z kolei zarzuty karno – skarbowe usłyszeli 35, 38 i 49-latek.

Wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie ponad 100 tys. zł., dozór Policji i zakaz opuszczania kraju. Policjanci dokonali także tymczasowego zajęcia mienia – gotówki oraz pojazdów  w łącznej kwocie około 120 tys. zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne zatrzymania.