W nocy z 28/29 marca 2017r. o godz. 0:00 dwóch zamaskowanych mężczyzn uzbrojonych w broń maszynową wtargnęło do szczecińskiej Galerii Handlowej i strzela do osób znajdujących się w środku. Pierwsi na miejsce zdarzenia przyjeżdżają funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, terroryści nie przerywają ostrzału, trzech z mundurowych zostaje rannych. Powołany zostaje sztab kryzysowy.

Do  działań kierowani są policyjni antyterroryści… Na szczęście nie jest opis prawdziwego zdarzenia tylko scenariusz ćwiczeń służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście.

Dyżurny Miejski Policji po otrzymaniu zgłoszenia od służby ochrony obiektu natychmiast o zdarzeniu powiadamia funkcjonariuszy wyznaczonych i odpowiedzialnych za prowadzenie działań w tego typu nadzwyczajnych sytuacjach oraz przedstawicieli innych służb ratunkowych. Powołany zostaje sztab kryzysowy.

Na miejsce w pierwszej kolejności wysłani zostają funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Po wejściu do obiektu mundurowi natknęli się na silny ostrzał ze strony terrorystów. Podczas wymiany ognia 3 policjantów zostaje rannych. Na miejsce kierowani są w trybie alarmowym policyjni antyterroryści i zespół minersko – pirotechniczny. Funkcjonariusze Ci po przeszukaniu pomieszczeń obiektu obezwładniają i zatrzymują 2 terrorystów.

Po kilku minutach od ustania strzałów wewnątrz obiektu w kinie znajdującym się na terenie Centrum Handlowego, w jednej z sal doszło do kolejnej strzelaniny. Mężczyzna strzelał do widzów  krzycząc, że do czasu, kiedy nie zostaną uwolnieni jego bracia, to co minutę będzie zabijał jednego z zakładników. Szczecińscy antyterroryści obezwładnili i zatrzymali trzeciego sprawcę. Przeszukując obiekt handlowy, w garażu podziemnym policjanci znaleźli torbę pozostawioną przez jednego z terrorystów.

W miejsce to skierowany został zespół minersko – pirotechniczny. Policjanci potwierdzili, że w paczce znajduje się urządzenie wybuchowe. Zapadła decyzja o ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w obiekcie oraz okolicznych posesji. Niebezpieczny ładunek został zneutralizowany. Po sprawdzeniu budynku, wszyscy mogli bezpiecznie do niego powrócić.

W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci z różnych jednostek i komórek min. OPP w Szczecinie, KMP w Szczecinie, SPAP w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, SAT KWP w Gorzowie Wielkopolskim a także  przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, służby ratunkowe  i studenci PUM w Szczecinie, którzy zostali zaproszeni do współpracy.

Tego typu ćwiczenia mają za zadanie koordynację działań poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi aby w przypadku realnego zagrożenia działały szybko, sprawnie i zdecydowanie podczas eliminowania sytuacji kryzysowej.

Przeczytaj również: