W ostatnich dniach na drogach województwa śląskiego doszło do trzech poważnych zdarzeń z udziałem autobusów komunikacji miejskiej. W najtragiczniejszym z wypadków śmierć poniosło dwóch młodych mężczyzn. Apelujemy do kierujących! Nadeszła wiosna, a z nią lepsze warunki drogowe. Nie zwalnia to nas jednak z zachowania ostrożności!

Tylko w tym tygodniu na śląskich drogach miały miejsce trzy poważne wypadki drogowe z udziałem autobusów komunikacji lokalnej. Tragicznym skutkiem tych zdarzeń jest śmierć dwóch młodych mężczyzn, a także obrażenia ciała kilkunastu osób. W zdarzeniach tych w sumie uczestniczyło ponad 100 osób.

Do najtragiczniejszego z wypadków doszło w Gliwicach, gdzie kierujący samochodem VW Jetta, wykonując manewr wyprzedzania zderzył się czołowo z autobusem. Na miejscu zginął 19-letni pasażer volkswagena, a 20-latek kierujący tem samochodem zmarł w szpitalu. Ponadto cztery osoby zostały ranne – trzy to pasażerowie VW, jedna to kobieta znajdująca się w autobusie.

W Katowicach na tył jadącego autobusu, prawdopodobnie na skutek niezachowania bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, najechał samochód ciężarowy przewożący piasek. Autobusem przemieszczało się ponad 40 osób, z których 9 wymagało hospitalizacji.

Nieprawidłowo wykonywany manewr zawracania przez kierującego osobowym Audi był przyczyną zderzenia z autobusem w Zawierciu. Obrażeń ciała doznał kierujący i dwoje pasażerów samochodu osobowego.

Do powyższych zdarzeń doszło w dzień, kiedy warunki na drodze były sprzyjające, a jezdnia sucha. Dlatego wraz z nadejściem wiosny apelujemy o zwiększenie ostrożności. Autobus jest znacznie większych niż samochód osobowy, co więcej, jest on zazwyczaj intensywnej barwy, tak by dla wszystkich uczestników ruchu był bardziej widoczny. Kierowca autobusu, w szczególności miejskiego, który przewozi pasażerów, nie zapiętych pasami bezpieczeństwa, a częstokroć także zajmujących miejsca stojące, nie może wykonać gwałtownych manewrów hamowania, czy skrętu.

Wszystkim przypominamy również, że kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

Przeczytaj również: