Ludzka pomysłowość nie zna granic. Tak też było w przypadku poszukiwanych z regionu Warmińsko-Mazurskiego. Mężczyźni, ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości, próbują różnych sposobów, aby uniknąć odpowiedzialności. Jeden z nich schował się na strychu za kominem, inny czekał już spakowany, kolejny prosił by policjanci przyjechali po niego jutro, a jeszcze inny spał w mieszkaniu kolegi. Wszyscy poszukiwani, trafili do jednostek penitencjarnych.

Codziennie funkcjonariusze z województwa warmińsko-mazurskiego, zajmują się poszukiwaniami osób będących w zainteresowaniu wymiaru sprawiedliwości. Są jednak i tacy poszukiwani, którzy chcieliby uniknąć spotkania z osobami, które reprezentują wymiar sprawiedliwości m.in. policjantami, aby tylko nie trafić do więzienia. To ich właśnie w ostatnich dniach, funkcjonariusze poszukiwali w całym województwie. Zawsze w takich przypadkach, działania policji poprzedzone są kilkudniowym rozpoznaniem, gromadzeniem informacji o poszukiwanych i miejscach, w których mogą się ukrywać. W działania te, są także zaangażowani dzielnicowi, którzy poprzez dobre rozpoznanie rejonu służbowego i regularny kontakt z lokalną społecznością, pomagają zatrzymać osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Tak też było i w tym przypadku.

Kętrzyn:

Wczoraj (09.03.17r) o godz. 6.30, funkcjonariusze z wydziału kryminalnego miejscowej jednostki, po otrzymaniu informacji od dzielnicowego, pojechali do jednego z mieszkań na terenie miasta, gdzie mógł przebywać poszukiwany mężczyzna, który nie ma stałego meldunku. Jak się okazało, ustalenia dzielnicowego potwierdziły się. 41-latek spał w mieszkaniu swojego znajomego. Mężczyzna był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie za kradzieże piwa. 41-latek ma do odbycia karę 30 dni pozbawienia wolności.

Do kolejnego zatrzymania doszło o godz. 6.40. Funkcjonariusze wydziału kryminalnego, pojechali do miejsca zamieszkania poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości, 27-latka. Jak się okazało, mężczyzna był w domu. Podczas rozmowy z policjantami, prosił by jednak „dzisiaj go nie zabierać, tylko przyjechać po niego jutro, bo chce mieć jeszcze jeden dzień wolnego”. Mężczyzna, zgodnie z nakazem sądu został zatrzymany i początkowo trafił do policyjnej celi, a następnie został przewieziony do aresztu śledczego gdzie spędzi najbliższe dni za wykroczenie zakłócenia porządku.

W niespełna godzinę później, funkcjonariusze w jednym z mieszkań na terenie gminy Kętrzyn, zatrzymali kolejnego poszukiwanego, który od kilku tygodni unikał policjantów. Za każdym razem kiedy funkcjonariusze sprawdzali jego miejsce zamieszkania, matka twierdziła, że syn wyjechał do Bydgoszczy. Podczas zatrzymania, mężczyzna powiedział, że „znudziło się mu ukrywanie przed organami ścigania i wiedząc, że policjanci po niego przyjadą, spakował się”. 34-latek trafił już do aresztu, za zniszczenie mienia.

Tego samego dnia (09.03.17r) kilka minut po godz. 8.00, policjanci pojechali do miejsca zamieszkania kolejnego poszukiwanego mężczyzny. Funkcjonariuszom drzwi do mieszkania otworzyła matka. Kobieta twierdziła, że syna nie ma w domu. Policjanci podczas rozmowy z kobietą usłyszeli jak ktoś w tym samym czasie ucieka na strych budynku. Kiedy mundurowi weszli na poddasze, zauważyli jak zza komina wystaje łokieć osoby. Jak się okazało w „kryjówce” znajdował się 35-latek, poszukiwany przez sąd Rejonowy w Kętrzynie, za liczne kradzieże. Mężczyzna został zatrzymany i już trafił do Aresztu Śledczego w Giżycku.

Iława:

Sprawdzenie adresu zamieszkania, rozmowy z sąsiadami, rodziną oraz znajomymi tak m.in. wyglądały poszukiwania jednej z mieszkanek Iławy. Policjanci od 9 lat nie przerwali poszukiwań i sprawdzali kolejne wątki, które mogły pomóc w ustaleniu adresu zamieszkania  31–latki.

Kobieta zerwała wszystkie kontakty z rodziną i znajomymi. Uciekła z Polski 9 lat temu, jeszcze przed wydaniem za nią listu gończego. Przez te wszystkie lata, 31-latka ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości czekając na przedawnienie spraw. Dotyczyły one oszustw, samo uwolnienia, gróźb karalnych, wyrębu drzewa w lesie, przywłaszczenia, fałszowanie dowodów, podrabianie dokumentów, kradzież oraz rozbój.

Z ustaleń iławskich policjantów wynikało, że 31-latka może ukrywać się poza granicami kraju. W związku z powyższym, policjanci nawiązali współpracę z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, w celu zatrzymania poszukiwanej i przewiezienia jej do Polski.
Przełomowym dniem okazał się 21 lutego br. kiedy to kobieta sama zgłosiła się na Policję. 8 marca tego roku, na podstawie procedury ekstradycyjnej, kobieta samolotem została przetransportowana do Warszawy. 31–latka już trafiła do polskiego zakładu karnego. Mieszkanka Iławy najbliższe 7 lat i 7 miesięcy spędzi w zakładzie karnym.

Kolejnego poszukiwanego, policjanci zatrzymali na ternie Iławy. Oficer dyżurny, został poinformowany o tym, że 15–latek zamknął się w domu i rodzina nie może wejść do mieszkania. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie przed drzwiami do mieszkania zastali rodzinę chłopaka. Tam policjanci dowiedzieli się, że zachowanie 15-latka, może wynikać z faktu braku chęci powrotu do młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Ze względu na obawę, iż młody człowiek mógł targnąć się na własne życie, na miejsce została wezwana karetka pogotowia oraz straż pożarna. Funkcjonariusze straży pożarnej otworzyli zabarykadowane drzwi, natomiast policjanci przeszukali mieszkanie. Okazało się, że 15–latek schował się za kominem. Policjanci zatrzymali chłopaka i odkonwojowali go do młodzieżowego ośrodka wychowawczego.

Morąg:

Wczoraj (09.03.17) morąscy kryminalni, zatrzymali dwóch poszukiwanych mężczyzn, którzy zostali skazani przez miejscowy sąd, za kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz przestępstwo przeciwko wolności seksualnej. Mężczyźni uciekali przez wymiarem sprawiedliwości i nie zrealizowali dobrowolnie postanowień sądu. Obaj trafili już do zakładu karnego gdzie odbędą zasądzone kary.

Pierwszy z zatrzymanych, tj. 39-latek, został skazany wyrokiem sądu na okres 6 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast drugi z poszukiwanych, 36-latek na okres 2 lat pozbawienia wolności.

Działdowo: 

Wczoraj (09.03.2017r.) policjanci z Działdowa realizując postanowienia sądu, zatrzymali dwóch mężczyzn poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Nakazy doprowadzenia zostały wystawione przez wymiar sprawiedliwości, pod koniec lutego. W obu przypadkach, policjanci z Działdowa, zastali poszukiwanych w miejscu ich zamieszkania. Pierwszy z nich, 64-letni mieszkaniec gminy Działdowo, został zatrzymany kilka minut po godzinie 08:00. Mężczyzna nie zapłacił grzywny, więc sąd zamienił mu to zobowiązanie na 10 dni pozbawienia wolności. Drugi z poszukiwanych, 27-letni mieszkaniec gminy Działdowo, został zatrzymany zaledwie pół godziny później. W tym przypadku sąd poszukiwał mężczyznę za przestępstwo zniszczenia mienia. 27-latek trafi za więzienne kraty na okres  6 miesięcy.