Karta płatnicza | fot. Pixabay

Pracownik jednego z punktów handlowych w Głogowie został zatrzymany przez policjantów, a następnie usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem, po tym jak poszkodowana przez niego kobieta złożyła zawiadomienie o pięciokrotnym włamaniu się na jej konto bankowe, przy pomocy zbliżeniowej karty płatniczej jaką pozostawiła w sklepie.

Do zdarzenia doszło na początku marca 2017 roku. Mieszkanka Głogowa pozostawiła podczas zakupów w jednym ze sklepów kartę płatniczą. Obsługa placówki przekazała kartę ochronie, a ta w ręce 38–latka. Ten nie oparł się pokusie i postanowił przy jej pomocy dokonać zakupów.

Pięć razy pokusa okazała się silniejsza od niego. Drobne transakcje, m. in. zakup klocków, piwa, słuchawek, dały sumę 171 złotych. W czasie składania wyjaśnień mężczyzna tłumaczył, że skusiła go możliwość zakupów nie na własne konto. Obecnie wyjaśniane są okoliczności tej sprawy.

Posłużenie się cudzą zbliżeniową kartą płatniczą przy zakupach jest traktowane jako kradzież i włamanie się na rachunek bankowy. Jest zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Przypominamy o należytej dbałości i zabezpieczeniu kart płatniczych oraz dokumentów jakie nosimy przy sobie. W żadnym wypadku nie ujawniajmy numerów PIN kart płatniczych, W przypadku utraty kart i dokumentów natychmiast informujmy o tym fakcie stosowne instytucje oraz banki, co pozwoli zapobiec bądź zminimalizować potencjalne straty.