4 osoby wyłudzające VAT na fikcyjnym obrocie różnymi towarami zatrzymali policjanci katowickiego CBŚP w województwie śląskim. Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzenia VAT sięgają prawie 4,5 mln złotych. Zatrzymani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, jak również prania pieniędzy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się, gdy Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach  ujawnił nieprawidłowości polegające na posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami i składaniu do urzędu skarbowego nieprawdziwych informacji przez właściciela jednej z firm.

Nad sprawą zaczęli pracować funkcjonariusze katowickiego CBŚP, którzy ustalili, że zatrzymane osoby brały udział w tzw. „karuzeli podatkowej”. Fikcyjny obrót towarem odbywał się poprzez założone w tym celu firmy zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Towar fikcyjnie przepływał przez kilkanaście spółek. Właściciele wystawiali fikcyjne faktury na obrót różnymi towarami. W ten sposób sfingowali wewnątrzwspólnotowy obrót. Faktura VAT dawała podstawę zwrotu podatku.

Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że w ten sposób wyłudzono od Skarbu Państwa co najmniej 4,5 mln złotych.

Zatrzymani już usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd zadecydował o jednym tymczasowym aresztowaniu i jednym dozorze policyjnym.

Powyższa realizacja jest kolejną, która dotyczy wyłudzeń VAT na wielką skalę. W 2016 roku policjanci  katowickiego CBŚP we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów zatrzymali 15 osób trudniących się tym procederem. Wcześniej zatrzymane zostały inne osoby zamieszane w to przestępstwo.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuraturze Okręgowej w Katowicach występuje do tej pory 24 podejrzanych, którym przedstawiono 68 zarzutów. Wartość strat na rzecz Skarbu Państwa to 17 mln złotych.