Sześć osób, w tym główny organizator przestępczego procederu wpadło w ręce funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Rozbita zorganizowana grupa przestępcza oferowała poprzez portale ogłoszeniowe sprzedaż fikcyjnych faktur VAT. Policjanci ustalili, że straty Skarbu Państwa wstępnie wynoszą nie mniej niż milion złotych. Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Funkcjonariusze Wydziału zajmującego się zwalczaniem Przestępczści Gospodarczej i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która poprzez portale ogłoszeniowe oferowała do sprzedaży fikcyjne faktury VAT. W ręce policjantów wpadło sześć osób, w tym główny organizator przestępczego procederu.

Jak ustalili funkcjonariusze członkowie zorganizowanej grupy przestępczej od kwietnia 2015 roku do listopada 2016, poprzez specjalnie stworzone witryny internetowe uruchomione na serwerach zlokalizowanych poza granicami kraju, oferowali sprzedaż faktur VAT na nieistniejące towary oraz usługi, które posłużyły do zaniżenia należnego podatku VAT i CIT.

W tym celu przestępcy dokumenty wystawiali na specjalnie do tego założone podmioty gospodarcze. Dodatkowo, aby zakamuflować swoją działalność, sprawcy przyjmowali zapłatę na portfele prowadzone w Bitcoinach, co miało gwarantować wysoki stopień anonimowości. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przez policjantów, wstępnie szacuje się, że kwota obrotu fakturowego wynosiła kilka milionów złotych, a straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą nie mniej niż milion złotych.

Wszyscy usłyszeli już zarzuty popełnienia przestępstw. Sąd podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci jednego tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.