Zatrzymanie 8 osób, przechwycona amfetamina, marihuana i tabletki ekstazy, z których można było uzyskać ponad 5600 porcji handlowych, a także zabezpieczone wagi elektroniczne do porcjowania narkotyków i pieniądze pochodzące z ich sprzedaży, to efekty wzmożonych działań przeprowadzonych przez policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Realizacje prowadzono współdziałając z funkcjonariuszami dolnośląskich jednostek policji w różnych miejscach i czasie, na terenie powiatów – średzkiego, wołowskiego, świdnickiego i wrocławskiego.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeprowadzili wzmożone działania kontrolne, wymierzone w przestępczość narkotykową, a obejmujące swoim zasięgiem teren województwa dolnośląskiego. Policjanci zajmujący się tą sprawą współpracowali przy realizacjach m.in. z funkcjonariuszami Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, policyjnymi wywiadowcami z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, a także policjantami pionów operacyjnych z komend powiatowych w Środzie Śląskiej, Wołowie i Świdnicy.

Efektem wzmożonych działań i realizowanych przez funkcjonariuszy w ciągu ostatnich dni kilku kontroli było zatrzymanie łącznie 8 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe. Policjanci przechwycili też duże ilości narkotyków i środków psychoaktywnych m.in. marihuanę, amfetaminę oraz tabletki ekstazy. Łącznie z zabezpieczonych substancji można było uzyskać ponad 5600 porcji handlowych. Ponadto zabezpieczono pieniądze pochodzące ze sprzedaży narkotyków i wagi do ich porcjowania.

Funkcjonariusze przeprowadzili kilka realizacji w oparciu o ustalenia i rozpoznanie prowadzone w środowisku przestępczym. Zatrzymani, to osoby w wieku od 22 do 39 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Do zatrzymań doszło w miejscach zamieszkania podejrzanych, w miejscach użyteczności publicznej, a także podczas kontroli pojazdów, którymi się przemieszczali.

Dla większość podejrzanych zatrzymania przez policjantów były dużym zaskoczeniem. Część z nich wpadła, gdy przewoziła środki odurzające. Obecnie policjanci prowadzą dalsze czynności w tych sprawach, wyjaśniając szczegółowo wszystkie okoliczności przestępczego procederu. Na bazie zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów, sąd zastosował już wobec dwóch zatrzymanych mężczyzn środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Przypomnijmy, że w świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za posiadanie narkotyków grozi do 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast handel narkotykami zagrożony jest karą do 8, a gdy w grę wchodzi znaczna ilość środków odurzających, nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

O dalszym losie podejrzanych zdecyduje teraz sąd.