Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mężczyznom, pracownikom wydziału komunikacji, ustalonym i zatrzymanym przez wrocławskich policjantów. Powyższe zatrzymania, to kolejny etap policyjnych działań mających związek z wcześniejszym rozpracowaniem grupy przestępczej wyłudzającej na szeroką skalę podatek Vat przy obrocie paliwami i luksusowymi samochodami. Jak wynika z ustaleń policjantów zatrzymani urzędnicy działali na rzecz wyżej wymienionej grupy przestępczej w zamian za korzyści finansowe lub osobiste.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych i dalszych czynności procesowych ustalili, a następnie zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o przestępstwa korupcyjne. Podejrzani, to urzędnicy wrocławskiego wydziału komunikacji.

Powyższe zatrzymania, to kolejny etap działań realizowanych przez wrocławskich policjantów, a mających związek z wcześniejszym rozpracowaniem grupy przestępczej wyłudzającej na szeroką skalę podatek Vat przy obrocie paliwami i luksusowymi samochodami sprowadzanymi z zagranicy. Przypomnijmy, że w tej sprawie zatrzymano wcześniej już 7 osób podejrzanych, gdzie wobec sześciu zastosowano tymczasowy areszt.

W efekcie przeprowadzonej wcześniej realizacji, zabezpieczono majątek spółek biorących udział w przestępczym procederze oraz majątek sprawców o wartości ponad 1,5 miliona złotych, m.in. w postaci samochodów, w tym sportowego modelu Mercedesa, BMW i Porsche, motocykla Harley Davidson, gotówki w różnych walutach, mieszkania, czy też środków na rachunkach bankowych.

Śledztwo w sprawie powyższej grupy prowadzone jest przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu i Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu przy współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej we Wrocławiu i dotyczy ono wyłudzenia na przestrzeni ostatnich kilku lat podatków o łącznej wartości kilkunastu milionów złotych oraz narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie w wysokości 66 milionów złotych tytułem podatków VAT i dochodowego.

Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą i zgromadzonego materiału dowodowego, zatrzymani obecnie urzędnicy działali na rzecz wyżej wymienionej grupy przestępczej w zamian za korzyści finansowe lub osobiste.

Podejrzani są oni o szereg przestępstw polegających m.in. na przekazywaniu innym podejrzanym w tej sprawie informacji objętych tajemnicą zawodową, czy też rejestrowanie na tzw. słupy pojazdów będących przedmiotem przestępstw podatkowych lub służących do ich popełniania.

Przestępczy proceder realizowany przez zatrzymanych urzędników trwał do czasu rozpracowania przez policjantów przestępczej grupy podatkowej i zatrzymania jej członków. Obecnie funkcjonariusze dalej badają wszystkie okoliczności tej sprawy.

Zatrzymani pracownicy wrocławskiego wydziału komunikacji usłyszeli już zarzuty przyjmowania korzyści majątkowej i osobistej w związku z pełnioną funkcją, przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego oraz ujawniania osobom nieuprawnionym informacji objętych tajemnicą zawodową.

Za czyny, o które obaj mężczyźni są podejrzani, grozi im teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.